Tokijska opowieść

Tokijska opowieść
Tôkyô monogatari

Japonia, 1953
Scenariusz: Kogo Noda, Yasujirō Ozu
Reżyseria: Yasujirō Ozu
Producent: Shochiku, Entertain Me Productions
Obsada: Setsuko Hara, Chishū Ryū, Chieko Higashiyama, Kyōko Kagawa, Haruko Sugimura, So Yamamura, Kuniko Miyake
Napisy: film w języku japońskim z polskimi napisami
Czas trwania: 136 min

2024. ROK Z KINEM AZJI

„Tokijska opowieść”
reż. Yasujirō Ozu | Japonia | 1953 136 min

12 grudnia, wtorek, godz. 18:30

We wtorek, 12 grudnia zapraszamy na specjalny pokaz filmu „Tokijska opowieść”, aby uczcić pamięć niezwykłego reżysera Yasujirō Ozu w dzień 120. rocznicy jego urodzin oraz 60. rocznicy śmierci. Filmy Ozu od lat zdobywają najwyższe pozycje w rankingach najlepszych filmów wszech czasów, znajdując się w czołówce kina Dalekiego Wschodu. Twórczość Ozu jest bardzo słabo rozpoznawalna w Polsce, a jego dzieła – w tym te największe – nigdy nie doczekały się tu popularności, jaką cieszyła się w naszym kraju twórczość np. Akiry Kurosawy. Podwójna rocznica – urodzin i śmierci Ozu – a także obchodzone w tym roku 70-lecie „Tokijskiej opowieści” to doskonała okazja, by szerzej zaprezentować polskiej publiczności postać Yasujirō Ozu i zorganizować planowane od dawna wydarzenie poświęconego temu „najbardziej japońskiemu z japońskich twórców”, którym inspirowało się wielu wybitnych reżyserów również spoza Japonii, m.in. Wim Wenders, Aki Kaurismäki czy Jim Jarmusch.

Prelekcję do seansu wygłosi prof. UJ dr hab. Piotr Kletowski - wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, pracownik Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu, filmoznawca i  kulturoznawca specjalizujący się w kinie autorskim i historii filmu, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki kina azjatyckiego, zwłaszcza kinematografii japońskiej; pomysłodawca i prowadzący Otwartą Akademię Kina Japońskiego przy Centrum Manggha im. Andrzeja Wajdy w Krakowie.

Film zostanie zaprezentowany z taśmy 35mm pochodzącej ze zbiorów Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego.
Film w języku japońskim z polskimi napisami.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Ambasady Japonii w Polsce.

opis filmu:
Starsze małżeństwo wybiera się do stolicy Japonii w odwiedziny do swoich dzieci. Przechodzące przyspieszony rozkwit gospodarczy Tokio pochłania młodych ludzi całkowicie, nie pozostawiając zbyt wiele czasu na zajęcie się starszymi rodzicami. „Tokijska opowieść” jest jednym z najciekawszych obrazów filmowych, w którym jak w soczewce skupia się charakterystyczny dla reżysera język filmowy – niskie ustawienie kamery, specyficzny rytm opowiadania, a przede wszystkim niezwykła wrażliwość i umiejętność tworzenia nastroju.

2024. ROK Z KINEM AZJI

Prezentując arcydzieło światowej kinematografii, zapowiadamy autorski cykl filmowy w Kinie Kosmos. W 2024 roku, na fali popularności kina i kultury Azji zabierzemy widzów w niezwykłą – trwającą cały rok – podróż śladami azjatyckiej kinematografii, obyczajów i kultury największego kontynentu na Ziemi. Filmowa klasyka i intrygujące odkrycia najnowszego kina. Fascynująca różnorodność kultur. Spotkania z ekspertami, wykłady, warsztaty tematyczne dla młodych widzów.

Pierwszy kwartał przyszłego roku w całości zostanie poświęcony kinematografii chińskiej.


 


Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Galeria

tokyo-story-thumb
W1siZiIsIjQ4ODc5NiJdLFsicCIsImNvbnZlcnQiLCItcXVhbGl0eSA5MCAtcmVzaXplIDIwMDB4MjAwMFx1MDAzZSJdXQ
tokyo-story
stillTokyo-Story-Yasujiro-Ozu-JP-1953-3
af84a1e6612c6d06abbcd482ae32a50d
284id062w1600

Instytucja Filmowa SILESIA FILM