bilety: 25 zł
„Alternatywy 4”: maraton | 300 min
+ pokaz 4 odcinków kultowego serialu „Alternatywy 4”, reż. Stanisław Bareja, Polska 1983
+ wprowadzenie: Mariusz Ciszewski
+ w przerwie między odcinkami zapraszamy na konkurs wiedzy o serialu
+ przed kinem sentymentalna strefa gastro prosto z PRL
Za sprawą kultowego serialu komediowego przeniesiemy się do lat schyłkowego PRL. Zrealizowany w 1983 roku przez Stanisława Bareję obraz to z jednej strony popis znakomitego aktorstwa i maestrii scenarzystów, z drugiej zaś - materiał do refleksji nad sytuacją budownictwa mieszkaniowego w Polsce, nie tylko w okresie minionym. Tytułowe Alternatywy to typowe osiedle mieszkaniowe tamtych lat, czyli dziesięciopiętrowe bloki stawiane w niezagospodarowanych do tej pory dzielnicach. To osiedla ze zróżnicowaną strukturą społeczną, realizacje, nawet jeśli bardzo dobrze zaplanowane, to często mało funkcjonalne ze względu na niedbałe wykonawstwo. Jednak pomimo wielu wad, mieszkanie w nowym budownictwie było obiektem marzeń w kraju permanentnego niedoboru. O tym wszystkich w bardzo krzywym zwierciadle opowiadał ten jeden z najpopularniejszych seriali w historii polskiej telewizji. Teraz wybrane 4 odcinki będziemy mogli zobaczyć na ogromnym ekranie kinowym.
W przerwie widzowie będą mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat serialu w zorganizowanych przez nas konkursach.
o wydarzeniu FILM I MIASTO vol. 3
Miasto: NOWA NADZIEJA | 17 czerwca – 29 sierpnia 2021
Pokazy filmowe, dyskusje, warsztaty, wycieczki miejskie i działania w plenerze.
Udział biorą: architekci, socjolodzy, urbaniści, edukatorzy, kulturoznawcy, specjaliści od przyrody.
Na przełomie wiosny i lata 2021 roku Instytucja Filmowa Silesia Film powraca do swojego cyklicznego wydarzenia FILM I MIASTO realizowanego we współpracy z katowickim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich. Trzecia edycja, która potrwa od czerwca do sierpnia, będzie poświęcona miastu i kształtowaniu się miejskich aktywności w nowej, pandemicznej i postpandemicznej rzeczywistości. Będzie nas interesowało, jak miasto – jego obiekty, przestrzenie i działania – zmienia się i odpowiada na nasze potrzeby w obliczu powracających lockdownów, konieczności zachowania społecznego dystansu czy potrzeby dookreślenia nowych, bezpiecznych form uczestnictwa w miejskich aktywnościach. Chcemy zaprosić wszystkich do namysłu nad podstawowymi aspektami nowej codzienności: zmianą systemu, który dotychczas strukturyzował życie społeczne; najbliższym otoczeniem, które od ponad roku jest naszą bezpieczną przestrzenią; technologią, z którą jeszcze bardziej staliśmy się połączeni; przyszłością, w której lokujemy nasze nadzieje. Do rozmów zaprosimy architektów, socjologów, specjalistów od przyrody, urbanistów, psychologów i kulturoznawców.
W ramach wydarzenia odbędą się dyskusje, warsztaty i pokazy filmowe. Uczestników wydarzenia FILM I MIASTO vol. 3 zaprosimy do trzech katowickich kin: Kina Kosmos, Kina Światowid i Kinoteatru Rialto, gdzie będą odbywać się seanse filmowe i spotkania. Zaproponujemy również aktywności w plenerach, które stały się dla mieszkańców miasta swoistym substytutem wakacji, podróży, spotkań, wytchnienia… Specjalne spotkanie poświęcimy również najbardziej charakterystycznemu obiektowi Katowic – SPODKOWI, który w tym roku obchodzi swoje 50. urodziny.
Tegoroczna edycja wydarzenia FILM I MIASTO będzie dotyczyć miasta nie tylko w ujęciu teoretycznym, ale – bardziej niż kiedykolwiek – w praktycznym, ze szczególnym odniesieniem do aktywności miejskich, plenerów i działań uwzględniających perspektywy przyszłości i zmiany.
