Zabójcze ryjówki

Zabójcze ryjówki
The Killer Shrews

USA, 1959
Scenariusz: Jay Simms
Reżyseria: Ray Kellogg
Producent: Hollywood Pictures Corporation
Obsada: James Best, Ingrid Goude, Ken Curtis, Gordon McLendon, Baruch Lumet, "Judge" Henry Dupree
Napisy: polskie
Czas trwania: 69 min
W ramach sierpniowej odsłony cyklu „Najlepsze z Najgorszych” zapraszamy na kolejny pokaz kultowego filmu klasy B - tak złego, że aż dobrego!

ZABÓJCZE RYJÓWKI

Tajemnicza, oddalona od cywilizacji wyspa. W sekretnym laboratorium grupa naukowców intensywnie pracuje nad rozwiązaniem najbardziej palących problemów - przeludnienia i głodu na świecie. Kapitan Thorne Sherman i oficer Rook Griswold to lokalni zaopatrzeniowcy, dostarczający badaczom żywność. Pewnego dnia, przez szalejący na morzu huragan, bohaterowie postanawiają nie ryzykować i zostać na wyspie, a zyskany dzięki temu czas przeznaczają na eksplorację ośrodka badawczego. Z przerażeniem odkrywają mroczną tajemnicę naukowców.

Okazuje się, że Marlowe Craigis, doktor kierujący badaniami, pracuje nad czymś potwornym. Jego sposobem na uratowanie świata ma być zmniejszanie rozmiaru ludzi, a swoje szalone eksperymenty przeprowadza na niewinnych zwierzętach. Podczas huraganu wszystko wymyka się spod kontroli; w wyniku ogólnego zamieszania wyspę opanowują… zabójcze ryjówki. Kapitan Sherman i oficer Griswold muszą walczyć o przetrwanie.

„Zabójcze ryjówki” doskonale oddają klimat zimnowojennej paranoi, strachu przed wojną nuklearną i galopującym postępem naukowym. Film Raya Kelloga jak w soczewce skupia wszystkie emocje, które napędzały społeczne fobie u schyłku lat 50. w USA. Jednocześnie, w mocno niezamierzony sposób, stawia krzywe zwierciadło przed ówczesnym społeczeństwem - udowadniając, że strach ma wielkie oczy. W tym wypadku oczy zabójczej ryjówki.

reż. Ray Kellogg
horror, s-f, USA 1959, 60 min

Czym są Najlepsze z Najgorszych?

To pokazy różnorodnego kina klasy B, od starych, amerykańskich filmów s-f z kosmitami i latającymi spodkami wiszącymi na sznurkach, przez przebojowe kino akcji lat 80. z nieskazitelnymi bohaterami w ortalionowych dresach, po horrory z gumowymi potworami.

Niskie budżety, absurdalne dialogi, kiepskie aktorstwo, nielogiczna fabuła a także zaangażowanie i pasja autorów to tylko niektóre cechy wspólne najgorszych filmów w historii kinematografii światowej, które prezentowane są na przeglądzie. Filmy Najlepsze z Najgorszych rozbudzają wśród widzów miłość do kina klasy B od 2015 roku. Dotychczas odbyło się około 150 seansów i wydarzeń w ramach przeglądu. Więcej: www.najlepszeznajgorszych.pl

Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Galeria

Zabojcze-ryjowki16
Zabojcze-ryjowki14
Zabojcze-ryjowki13
Zabojcze-ryjowki11
Zabojcze-ryjowki9
Zabojcze-ryjowki10
Zabojcze-ryjowki7
Zabojcze-ryjowki5
Zabojcze-ryjowki6
Zabojcze-ryjowki3

Instytucja Filmowa SILESIA FILM