Teoremat

Teoremat
Teorema

Włochy, 1968
Scenariusz: Pier Paolo Pasolini
Reżyseria: Pier Paolo Pasolini
Producent: Aetos Produzioni Cinematografiche, B.R.C. Produzione S.r.l.
Obsada: Terence Stamp, Silvana Mangano, Laura Betti, Massimo Girotti
Napisy: polskie
Czas trwania: 98 min
Na 158. spotkaniu Klubu Filmowego AMBASADA zaprezentujemy nagrodzony film Piera Paolo Pasoliniego „Teoremat” z 1968 roku.
Prelekcję przed seansem wygłosi i dyskusję poprowadzi koordynator klubu Michał Bednarczyk - kulturoznawca, doktorant UŚ, opiekun Koła Naukowego Filmoznawców UŚ „Kinotok”, autor książki „Persona deformata”. Będzie to jego szósta prelekcja dla Klubu po: „Blade Runner. Łowca androidów”, „Złodzieje rowerów”, „Ściana. Pink Floyd The Wall”, „Małżeństwo Marii Braun” oraz „Milczenie”.

opis filmu:
Niewiele jest filmów, które wywołały taki skandal, że swoje stanowisko wobec nich musiał zająć sam papież. Film "Teoremat" w reżyserii legendarnego włoskiego artysty Pier Paolo Pasoliniego podzielił jego ojczyznę i widzów na całym świecie. Punktem zapalnym akcji jest wkroczenie wyzwolonego młodzieńca (Terence Stamp) do domu konserwatywnej, mediolańskiej rodziny. Emanuje od niego aura buntu i przekonuje wszystkich domowników do seksualnego wyzwolenia. Kontakt cielesny jest dla nich drogą do odkrycia nowych stanów świadomości. "Teoremat" stanowi metaforyczny komentarz wobec katolickiego społeczeństwa i burżuazji. Pasolini posługuje się symbolizmem, by wciągnąć nas w swój surrealistyczny obraz świata. Jest to kino, które szokuje odwagą i oryginalnością, przez co na stałe wpisało się w kanon filmów zakazanych. [Kamil Szczygieł]

Film zostanie zaprezentowany w wersji odrestaurowanej cyfrowo, dostarczonej bezpośrednio przez Mondo TV i Filmotekę Bolońską.
Organizatorzy Klubu Filmowego AMBASADA: Instytucja Filmowa SILESIA FILM, Spółdzielnia Honolulu.
Projekt jest wsparty ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Galeria

images-originalm
Teorema
teorama
13f12c502b9b3a78a32f609eacccbec7
FLpifyXEAc6Eti-1400x759

Instytucja Filmowa SILESIA FILM