Uśmiech nocy

Uśmiech nocy
Sommarnattens leende

Szwecja, 1955
Scenariusz: Ingmar Bergman
Reżyseria: Ingmar Bergman
Producent: AB Svensk Filmindustri
Obsada: Gunnar Björnstrand, Ulla Jacobsson, Björn Bjelvenstam, Eva Dahlbeck, Naima Wifstrand, Jarl Kulle
Napisy: polskie
Czas trwania: 108 min
W 2018 roku zorganizowaliśmy w Kinie Kosmos całoroczną retrospektywę twórczości filmowej Ingmara Bergmana, świętując setną rocznicę urodzin reżysera. Koronnym pokazem ówczesnego przeglądu był pokaz pełnej, kinowej wersji „Fanny i Aleksander”.

Dzięki Stowarzyszeniu Kin Studyjnych wracamy do kinowej spuścizny szwedzkiego geniusza. Zaprezentujemy widzom 15 filmów mistrza, zarówno tytuły dobrze znane, jak i nigdy wcześniej nie pokazywane w Polsce. Filmy Bergmana znajdą się w repertuarze Kina Kosmos od kwietnia 2023 roku aż do połowy roku 2024.

Nie zabraknie największych arcydzieł twórcy (m.in. „Szepty i krzyki”, „Jak w zwierciadle”, „Wakacje z Moniką”), a wybranym pokazom towarzyszyć będą prelekcje oraz rozmowy w ramach naszych stałych cykli klasyki kina - Lekcji filmowych oraz Klubu Filmowego Ambasada. Wszystkie filmy będą prezentowane z odrestaurowanych kopii cyfrowych.

Seans 6. 13 lipca, czwartek 18:30
„Uśmiech nocy” 1955, 110 min

Jedna z niewielu komedii zrealizowanych przez Ingmara Bergmana. 
Akcja rozgrywa się w belle èpoque a kulminacja wydarzeń następuje w czasie najkrótszej nocy roku. Adwokat Egerman. Od dwóch lat żonaty formalnie z Anne (związek ich nie został skonsumowany), nie potrafi zapomnieć o swej dawnej kochance, aktorce Desirèe.  W jej buduarze zostaje zaskoczony przez konkurenta, wojowniczego hrabiego Malcolma, który wyrzuca go na ulicę. Desirèe zdaje sobie jednak sprawę z nietrwałości związku z Malcolmem, zaniedbującym swą piękną żonę Charlotte i postanawia odzyskać Egermana, zresztą ojca jej dziecka. To ona będzie autorką intrygi, które ostatni akt rozegra się w rezydencji jej matki, starej pani Armfeldt. Galerię postaci dopełni Henrik, syn Egermana z pierwszego małżeństwa, który przeżywa wciąż kłopoty wieku dojrzewania i kieruje pożądliwe spojrzenia już to w stronę panny służącej, Petry, już to- urodziwej macochy.
za „Film skandynawski” Aleksander Kwiatkowski

Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Galeria

image00004
image00005
image00006

Instytucja Filmowa SILESIA FILM