„SZALONY BÓG” (MAD GOD) | ROK Z KINEM GROZY: EPILOG | ROK Z FILMEM SCIENCE-FICTION: PROLOG

„SZALONY BÓG” (MAD GOD) | ROK Z KINEM GROZY: EPILOG | ROK Z FILMEM SCIENCE-FICTION: PROLOG
Mad God

USA, 2021
Scenariusz: Phil Tippett
Reżyseria: Phil Tippett
Producent: Tippett Studio
Obsada: Alex Cox, Niketa Roman, Anthony Ruivivar
Napisy: film niemy
Czas trwania: 83 min
„SZALONY BÓG” | ROK Z KINEM GROZY: EPILOG | ROK Z FILMEM SCIENCE-FICTION: PROLOG

26.01.2023 | CZW | 18.30

Kino Kosmos zaprasza na wydarzenie łączące dwa całoroczne projekty kinowe: 2022. Rok z kinem grozy oraz 2023. Rok z filmem science-fiction. W 2022 w roku w ramach przeglądu kina grozy zaprezentowaliśmy kamienie milowe i nieodkryte arcydzieła horroru filmowego niemal z każdej dekady. Począwszy od lat 20. XX wieku i europejskich klasyków jak „Nosferatu - symfonia grozy” i „Häxan. Czarownice”, aż po powstałe na antypodach Starego Kontynentu „Co robimy w ukryciu” z 2014 roku. W programie przeglądu nie pojawiła się jednak animacja ani kino najnowsze, a horror ma się przecież bardzo dobrze. U progu cyklu poświęconemu filmowi science-fiction – gatunkowi, który z horrorem dzieli wiele wspólnych cech i kontekstów, zarazem znacząco – formalnie i tematycznie się od niego odróżniając, chcemy zaprosić widzów na zupełnie wyjątkową produkcję będącą efektownym pomostem pomiędzy tymi dwoma gatunkami: na wskroś autorski i zupełnie inny od wszystkiego, co udało nam się zaprezentować dotychczas animowany film „Szalony Bóg” Phila Tippetta z 2021 roku.

Animacja „Szalony Bóg”, będąca formalnym wyjściem kina grozy poza ramy filmu aktorskiego, to pełna zapadających w pamięć obrazów, gęsta od filmowych alegorii, zupełnie niezwykła, a przy tym całkowicie niezależna produkcja. Główny bohater filmu Tippetta w postapokaliptycznej rzeczywistości ogląda świat niczym z najbardziej przerażających koszmarów. To jedna z najbardziej odstręczających wizji przyszłości, jaką oglądaliśmy od dawna, ale też otrzeźwiające przypomnienie, że fantastycznonaukowe teksty kultury są świadectwem lęków i nadziei czasów, w których powstawały.

Reżyser filmu jeszcze przed realizacją „Szalonego Boga” zapisał się w historii kina science-fiction jako twórca fotorealistycznych efektów z blockbusterowych widowisk z serii „Jurassic Park” oraz „Gwiezdne Wojny”, za co otrzymał swoje dwa Oscary. Gdy wraz z przełomem wieków Hollywood niemal całkowicie porzuciło efekty animatroniczne na rzecz generowanych komputerowo, genialny konstruktor mógł w całości oddać się swojemu passion project. Rozpoczęte jeszcze w roku 1990 (sic!) prace nad filmem „Szalony Bóg” można było kontynuować wyłącznie dzięki wsparciu crowdfundingu. W ten sposób na początku trzeciej dekady XXI wieku dostaliśmy klasycznie animowany, niemy horror science-fiction, którego oglądanie na dużym ekranie jest porażającym doświadczeniem; a dla nas – doskonałą okazją, by połączyć jedne z najważniejszych gatunków w dziejach kina.

„Szalony Bóg” („Mad God”), reż. i scen. Phil Tippett | horror, science-fiction, animowany | USA | 2021 | 83 min
Uwaga: film wyłącznie dla widzów pełnoletnich

Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Galeria

Mad-God-Still-1-Publicity-H-2021
madGod-wiziwiz
mad-god-blogroll-1629849209737
Mad-God-1280x720
madgod03

Instytucja Filmowa SILESIA FILM