Romeo i Julia [Ch. Gounod] opera | sezon 2022-23

Romeo i Julia [Ch. Gounod] opera | sezon 2022-23
Romeo et Juliette

Francja, 2022
Dyrygent: Carlo Rizzi
Reżyseria: Thomas Jolly
Producent: Opéra national de Paris
Obsada: Elsa Dreisig, Benjamin Bernheim, Maciej Kwaśnikowski, Laurent Naouri
Czas trwania: 195 min
Romeo i Julia

opera Charlesa Gounoda

26 czerwca 2023  • poniedziałek • 19:10
Na żywo z Paryskiej Opery Narodowej

2 lipca 2023 • niedziela • 17:00
Retransmisja Paryskiej Opery Narodowej (powtórka)

Sezon transmisji i retransmisji KinoMaestro.pl zakończy premiera nowej inscenizacji „Romea i Julii”, dzieła opartego na wielkiej światowej literaturze. Słynna opera przedstawia Szekspirowską tragedię kochanków z Werony. Historia Romea i Julii Charlesa Gounoda to na wskroś francuska, czyli bardzo romantyczna i żarliwa, wizja losów nieszczęśliwych kochanków, okraszona melodyjną, bogato instrumentalizowaną muzyką. 

XIX-wieczny francuski kompozytor Charles Gounod znany jest na świecie ze swej operowej adaptacji Fausta Goethego. Drugą jego słynną operą jest właśnie „Romeo i Julia”. Historia Romea i Julii inspirowała największych kompozytorów, choćby Vincenza Belliniego (opera „Kapuletowie i Montekowie”), Siergieja Prokofiewa (balet „Romeo i Julia”) czy Leonarda Bernsteina (musical „West Side Story”).

W nowym spektaklu, wśród pierwszej klasy solistów, jako Tybalt, wystąpi polski tenor Maciej Kwaśnikowski, na stałe związany z Operą Paryską. Romeem będzie słynny 37-letni francuski tenor liryczny Benjamin Bernheim, solista nie tylko rodzimego teatru, ale też Wiener Staatsoper, Salzburger Festspiele i Royal Opera House Covent Garden w Londynie. Julię zaśpiewa 31-letnia francusko-duńska sopranistka, która na co dzień współpracuje z Opernhaus Zürich i Festival d’Aix-en-Provence. Spektakl wyreżyseruje francuski aktor Thomas Jolly, który specjalizuje się w wystawianiu Szekspira, a poprowadzi Włoch Carlo Rizzi, jeden z najlepszych dyrygentów świata.

obsada:
Elsa Dreisig, Benjamin Bernheim, Maciej Kwaśnikowski, Laurent Naouri
dyryguje: Carlo Rizzi
reżyseria: Thomas Jolly

Polskie napisy. Spektakl trwa około 195 minut.

PROGRAM TRANSMISJI NA ŻYWO w dniu 26 czerwca 2023
19:15 początek transmisji na żywo, zapowiedź
19:30 - 21:10 część I (100 min)
21:10 - 21:40 przerwa (30 min)
21:40 - 22:55 część II (75 min)


-------------------------------
350 lat nowoczesnej tradycji

Paryska Opera Narodowa należy – obok mediolańskiej La Scali, nowojorskiej The Metropolitan Opera i londyńskiej Covent Garden – do ścisłej czołówki najlepszych teatrów operowych na świecie. Jej dodatkowym atutem jest, posiadający wielowiekową tradycję i własny styl, niezwykle utalentowany zespół baletowy. Ten pierwszy teatr Francji od ponad 350 lat wyznacza drogę europejskiej sztuce operowej i baletowej. To na jego deskach wystawiał swoje dzieła Jean-Baptiste Lully, francuski kompozytor włoskiego pochodzenia, operowy kapelmistrz na dworze Ludwika XIV. W Operze Paryskiej odbyła się zakończona skandalem prapremiera „Don Carlosa” Verdiego. Dziś Paryska Opera Narodowa gra w dwóch teatrach: w eklektycznym Palais Garnier i w nowoczesnej Opéra Bastille. Ma swoim repertuarze kilkadziesiąt tytułów. Występowały tu i występują największe gwiazdy, z legendarną Marią Callas na czele. Teatr ten od kilkunastu lat prowadzi transmisje swoich przedstawień do kin. Do obecnego sezonu kinowych seansów dołączył spektakle z innych najważniejszych światowych scen, między innymi z Wiedeńskiej Opery Państwowej i z Opery Narodowej w Amsterdamie.
Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Galeria

r5
r3
r4
r1
r8
r2
r6
r7

Instytucja Filmowa SILESIA FILM