Tosca [G. Puccini] opera | sezon 2022-23

Tosca [G. Puccini] opera | sezon 2022-23

Holandia, 2022
Dyrygent: Lorenzo Viotti
Reżyseria: Barrie Kosky
Producent: De Nationale Opera Amsterdam
Obsada: Malin Byström, Joshua Guerrero, Gevorg Hakobyan
Czas trwania: 170 min
Tosca

Opera (melodramat heroikomiczny) Giacomo Pucciniego

19 lutego 2023 • niedziela • 17:00

Retransmisja z De Nationale Opera w Amsterdamie

Słynny operowy thriller Pucciniego w reżyserii jednego z najciekawszych reżyserów teatralnych świata. Jego Czarodziejski flet, utrzymany w konwencji filmu niemego, grany jest przy pełnych widowniach od berlińskiej Komische Oper po warszawską Operę Narodową. W roli tytułowej światowej sławy szwedzka sopranistka.„Tosca”
„Tosca” to jedna z najsłynniejszych oper świata, którą można nazwać prawdziwym operowym hitchcockowskim thrillerem. Osoby dramatu to: zbiegły więzień polityczny, pełen radości życia malarz, zazdrosna śpiewaczka, bezwzględny i lubieżny  szef policji. Do tego przesłuchania, tortury, dwa zabójstwa oraz samobójstwo... Przez lata krytycy muzyczni wyrażali opinię, że to dzieło wulgarne i płytkie, ale publiczność jest innego zdania – „Tosca” to jedna z najczęściej wystawianych oper na świecie, ze wspaniałymi ariami.

obsada:
Malin Byström, Joshua Guerrero, Gevorg Hakobyan
dyryguje: Lorenzo Viotti
reżyseria: Barrie Kosky

Polskie napisy. Spektakl trwa około 2 godzin i 50 minut.--------------------------------------

350 lat nowoczesnej tradycji

Paryska Opera Narodowa należy – obok mediolańskiej La Scali, nowojorskiej The Metropolitan Opera i londyńskiej Covent Garden – do ścisłej czołówki najlepszych teatrów operowych na świecie. Jej dodatkowym atutem jest, posiadający wielowiekową tradycję i własny styl, niezwykle utalentowany zespół baletowy. Ten pierwszy teatr Francji od ponad 350 lat wyznacza drogę europejskiej sztuce operowej i baletowej. To na jego deskach wystawiał swoje dzieła Jean-Baptiste Lully, francuski kompozytor włoskiego pochodzenia, operowy kapelmistrz na dworze Ludwika XIV. W Operze Paryskiej odbyła się zakończona skandalem prapremiera „Don Carlosa” Verdiego. Dziś Paryska Opera Narodowa gra w dwóch teatrach: w eklektycznym Palais Garnier i w nowoczesnej Opéra Bastille. Ma swoim repertuarze kilkadziesiąt tytułów. Występowały tu i występują największe gwiazdy, z legendarną Marią Callas na czele. Teatr ten od kilkunastu lat prowadzi transmisje swoich przedstawień do kin. Do obecnego sezonu kinowych seansów dołączył spektakle z innych najważniejszych światowych scen, między innymi z Wiedeńskiej Opery Państwowej i z Opery Narodowej w Amsterdamie.


Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Galeria

Tosca10
Tosca16
Tosca29
Tosca44
Tosca32

Instytucja Filmowa SILESIA FILM