Zapraszamy na kolejną odsłonę naszego cyklu, w ramach którego tropimy to, co niezwykłe, wyjątkowe, inne w niekończącej się historii kina.
Tym razem tematem przewodnim będzie „ cielesność filmu”. A może – „ciałowość filmu”, jak postulował Karol Irzykowski prawie sto lat temu?
Ciała ekranowych postaci – „niebiańskie” ciała gwiazd użyczają nam, widzom swojej ulotności, a zarazem swoich sensów i znaczeń. Są wehikułem naszej obecności i uczestnictwa w magii kina.
Filmom można postawić pytanie: „Pokaż mi jak traktujesz ciało na ekranie, a powiem ci, do jakiego gatunku, konwencji i stylu przynależysz”
Nad tym fenomenem, przed każdym seansem, zastanawiać się będą autorzy cyklu, filmoznawcy - dr Anita Skwara i Mariusz Ciszewski.
8.11 Ciało w zagrożeniu
PTAKI
The Birds, reż. Alfred Hitchcock
w rolach gł. Tippi Hedren, Rod Taylor, Jessica Tandy.
USA 1963, 119 min
Obraz uznawany za jeden z najważniejszych dreszczowców w historii kina.
Melanie Daniels spotyka w sklepie zoologicznym prawnika Mitcha. Ich przypadkowa rozmowa intryguje ją do tego stopnia, że postanawia sprawdzić kim jest i gdzie mieszka. Pod wpływem impulsu zamawia dla niego papużki nierozłączki, które chciał kupić siostrze na urodziny. Melanie wiezie klatkę do nadmorskiej miejscowości , gdzie Brenner spędza każdy weekend . Wkrótce po przyjeździe Melanie zostaje zaatakowana przez mewę, co jest początkiem tajemniczych i przerażających zdarzeń.
Post Scriptum: Ciało według Hitchcocka – „jego” blondynki – obiekty przemocy, także przemocy obrazów, podglądactwa, natręctw… Ciało Hitchcocka – własne, którego obecność w kadrze sygnowała każdy kolejny film Mistrza.
