7xJARMUSCH: Poza prawem

7xJARMUSCH: Poza prawem
Down by Law

USA, Niemcy, 1986
Scenariusz: Jim Jarmusch
Reżyseria: Jim Jarmusch
Producent: Island Pictures, Black Snake, Grokenberger Film Produktion
Obsada: John Lurie, Roberto Benigni, Tom Waits
Napisy: polskie
Czas trwania: 107 min

Film prezentowany w ramach Klubu Filmowego Ambasada i cyklu 7x Jarmusch!

Na 136. spotkaniu Klubu Filmowego AMBASADA zaprezentujemy film Jima Jarmuscha „Poza prawem” z 1986 roku. Prelekcję przed seansem wygłosi i dyskusję poprowadzi Aleksandra Krajewska, absolwentka kierunku kultury mediów UŚ i filologii szwedzkiej UJ, laureatka IX edycji konkursu krytyczno-filmowego „Powiększenie”. Współpracuje z portalem Filmweb. Będzie to jej pierwsza prelekcja dla Klubu.

7xJarmusch – kultowe filmy Jima Jarmuscha ponownie w polskich kinach!
Tydzień z Jimem Jarmuschem w Kinie Kosmos w Katowicach 6-12 grudnia oraz w Kinie Janosik w Żywcu 17-23 grudnia.

Mistrz amerykańskiego kina niezależnego, nierozerwalnie związany z 25-letnią historią Gutek Film – aż 7 wczesnych filmów Jima Jarmuscha powróci do polskich kin po blisko 20 latach.

Zaprezentujemy odnowione cyfrowo siedem kultowych filmów amerykańskiego twórcy:
- „Nieustające wakacje” (1980) - Kino Kosmos 6 grudnia, godz. 18:30, Kino Janosik 17 grudnia, godz. 18:00
- „Inaczej niż w raju” (1984) - Kino Kosmos 7 grudnia, godz. 18:30, Kino Janosik 18 grudnia, godz. 18:00
- „Poza prawem” (1986) - Kino Kosmos 8 grudnia, godz. 18:30 w ramach Klubu Filmowego Ambasada, Kino Janosik 19 grudnia, godz. 18:00
- „Mystery Train” (1989) - Kino Kosmos 9 grudnia, godz. 20:00, Kino Janosik 20 grudnia, godz. 18:00
- „Noc na ziemi” (1991) - Kino Kosmos 10 grudnia, godz. 20:00, Kino Janosik 21 grudnia, godz. 18:00
- „Truposz” (1995) - Kino Kosmos 11 grudnia, godz. 20:00, Kino Janosik 22 grudnia, godz. 18:00
- „Kawa i papierosy” (2003) - Kino Kosmos 12 grudnia, godz. 20:00, Kino Janosik 23 grudnia, godz. 18:00

Do pięciu tytułów zostanie wznowiony nakład artystycznych plakatów wykonanych w latach 90. przez jednego z czołowych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu, wybitnego grafika Andrzeja Klimowskiego. Ponadto Klimowski stworzył całkowicie nowe plakaty do filmów „Truposz” i „Kawa i papierosy”, które wkrótce zostaną zaprezentowane i wydrukowane w limitowanym nakładzie. Podobno jeden z tych plakatów wisi w biurze Jarmuscha, wspomina Roman Gutek.

Roman Gutek: „Inaczej niż w raju” (1984) i „Poza prawem” (1986) były pierwszymi filmami, które kupiłem na start Gutek Film w 1994 roku. Najpierw pokazywaliśmy je w ramach objazdowego festiwalu – w samej Warszawie wyświetlano je w sześciu różnych kinach. „Nieustające wakacje” pokazywaliśmy w ogromnym kinie Relax, a ludzie i tak siedzieli na schodach! Zrobiliśmy im nawet zdjęcie i wysłaliśmy faksem Jarmuschowi, pisząc, że to najbardziej komercyjne kino w całej Warszawie, a ludzie i tak nie mają gdzie siedzieć.

Gutek Film do dziś blisko współpracuje z amerykańskim reżyserem. Oprócz klasycznych filmów twórcy, firma wprowadziła do polskich kin również takie tytuły jak „Paterson” (2016), „Tylko kochankowie przeżyją” (2013), „Ghost Dog: Droga samuraja” (1999) czy „Gimme Danger” (2016).

Bilety:
Kino Kosmos: wszystkie bilety w cenie: 16 zł (normalny) i 13 zł (ulgowy i Karta Kaśka).

Karnety w cenie 77 zł:

KARNETY KINO KOSMOS

Kino Janosik: zgodnie z regularnym cennikiem. Poniedziałek - czwartek 16zł/13zł, piątek-niedziela 19zł/16zł

KARNETY KINO JANOSIKPoza prawem (Down by law)

Kultowa czarna komedia Jarmuscha, której akcja rozgrywa się na amerykańskim Południu. Więzienną celę gdzieś w Nowym Orleanie dzielą trzej pechowcy: bezrobotny DJ Zack (Tom Waits), stręczyciel Jack (John Lurie) i pokerzysta Roberto (Roberto Benigni). W przeciwieństwie do ponurych towarzyszy, ten ostatni, z trudem dukający po angielsku dziarski Włoch pełen jest optymizmu i nadziei, choć po prawdzie nie ma ku temu żadnych przesłanek. I to właśnie on obmyśli plan ucieczki, która powiedzie bohaterów przez zdradliwe bagna Luizjany do zagubionej pośród nich gospody...

 Amerykańskie Południe to obszar spenetrowany przez Tennesse Williamsa i amerykańskie „czarne” kryminały z lat czterdziestych. „Poza prawem” jawi się w tym kontekście, jako ostentacyjny anty-kryminał. Sam Jarmusch nazwał go zresztą komedią „neo-bit-noir”, bazującą na kontraście pomiędzy oczekiwaniami rutynowej percepcji a ostentacyjną odmową ich spełniania. Na komediowy efekt pracuje także postać Roberto z jej włoskim temperamentem i językowymi lapsusami.

Oryginalny tytuł: „Down by Law” to wyrażenie slangowe, mające kilka znaczeń - być outsiderem; nie przejmować się niczym; być chłodnym, spokojnym, a wreszcie - być „poza prawem”. I bohaterowie Jarmuscha są „down by law” pod każdym względem!

Gdzie i kiedy...

Wybierz jedną z emisji poniżej, aby dokonać zakupu lub rezerwacji.

Kino Kosmos, Katowice
Kino Janosik, Żywiec

Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Galeria

POZA-PRAWEM8TIFF
POZA-PRAWEM6TIFF
POZA-PRAWEM3TIFF
POZA-PRAWEM1TIFF

Instytucja Filmowa SILESIA FILM