Żeby nie było śladów

Żeby nie było śladów
Żeby nie było śladów

Czechy/Francja/Polska, 2021
Gatunek: Dramat
Scenariusz: Kaja Krawczyk-Wnuk
Reżyseria: Jan P. Matuszyński
Producent: Aurum Film/ Canal+ Polska
Obsada: Sandra Korzeniak (Barbara Sadowska), Tomasz Ziętek (Jurek Popiel), Mateusz Górski (Grzegorz Przemyk), Robert Więckiewicz (Generał Kiszczak) i Jacek Braciak (Tadeusz Popiel, ojciec Jurka)
Czas trwania: 160 min
Żeby nie było śladów, Polska 2021, 160 min
reżyseria: Jan P. Matuszyński („Ostatnia rodzina”, serial „Król”)
scenariusz: Kaja Krawczyk-Wnuk („Polot”) na podstawie reportażu Cezarego Łazarkiewicza
zdjęcia: Kacper Fertacz („Ostatnia rodzina”, „Król”)
muzyka: Ibrahim Maalouf („W syberyjskich lasach”, „Yves Saint Laurent”)
występują: Mateusz Górski, Tomasz Ziętek („Cicha noc”, „Boże ciało”), Sandra Korzeniak („Dziura w głowie”, serial „1983”)

o filmie:
Polska, 1983 roku. W kraju wciąż obowiązuje, mimo zawieszenia, wprowadzony przez komunistyczne władze stan wojenny, mający na celu zduszenie solidarnościowej opozycji. 12 maja Grzegorz Przemyk, syn opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej, zostaje zatrzymany i ciężko pobity przez patrol milicyjny. Przemyk umiera po dwóch dniach agonii. Jedynym świadkiem śmiertelnego pobicia jest jeden z kolegów Grzegorza, Jurek Popiel, który decyduje się walczyć o sprawiedliwość i złożyć obciążające milicjantów zeznania. Początkowo aparat państwowy, w tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, bagatelizuje sprawę. Jednak gdy ponad 20 tysięcy ludzi przemaszeruje przez ulice Warszawy za trumną Przemyka, władza decyduje się użyć wszelkich narzędzi przeciwko świadkowi i matce zmarłego, aby ich skompromitować i zapobiec złożeniu przez Jurka zeznań w sądzie. Rozpoczyna się, nadzorowana osobiście przez Ministra Spraw Wewnętrznych, generała Czesława Kiszczaka, operacja „Junior”, której głównym celem jest powstrzymanie Jurka przed ujawnieniem prawdy oraz zrzucenie winy na sanitariuszy, którzy wieźli Przemyka po pobiciu na pogotowie. Armia esbeków zaczyna śledzić Jurka i jego rodziców, inwigilując ich życie prywatne 24 godziny na dobę, zaś media i prokuratura są kierowane i naciskane przez władzę, aby do opinii publicznej trafiały tylko „właściwe” komunikaty. Z kolei Barbara Sadowska nie traci nadziei na sprawiedliwość, a przedstawiciele władzy państwowej i specjalna grupa śledczych prowadzą kolejne narady, jak ukręcić łeb sprawie Przemyka…

Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Galeria

e374e6ae2af5805be1763bebe52c
z27370172VZeby-nie-bylo-sladow
000CSJF9ON8544B6-C116-F4

Instytucja Filmowa SILESIA FILM