Kino Światowid w Katowicach


Katowickie kino studyjne "Światowid" istnieje od lat 40-tych ubiegłego stulecia, lecz historia kina na ulicy 3 maja sięga lat jeszcze wcześniejszych - sięga początków ubiegłego wieku. Julius Eckerich postawił nowe kino o antycznej nazwie "Colosseum" (z miejscami dla 400 widzów) w oficynie przy Grundmanstrasse 7 (dzisiejszej 3 Maja), powierzając jego budowę mistrzowi budowlanemu Martinowi Tichauerowi. Pierwsze zbudowane od podstaw kino katowickie otwarto z wielką pompą na Boże Narodzenie, 25 grudnia 1909 roku, a w prasie reklamowano je jako "największy teatr kinematograficzny na Górnym Śląsku". I właśnie dokładnie w tym samym miejscu znajduje się dzisiaj kino "Światowid", lecz o zupełnie innym kształcie architektonicznym.*

Przez ponad 60 lat istnienia kino dorobiło się solidnej marki oraz - przede wszystkim - sympatii widzów, z których najwierniejsi są z nami nawet od kilkudziesięciu lat.

Obecnie kino "Światowid" należy do międzynarodowej organizacji Europa Cinemas, promującej kino europejskie, oraz do Sieci Kin Studyjnych.Właścicielem kina jest Instytucja Filmowa Silesia Film.

Przyjmujemy rezerwacje biletów dokonywane przez telefon oraz pocztą elektroniczną. Istnieje możliwość wynajmu sali kinowej na imprezy zamknięte lub ogólniedostępne, oraz organizacji dowolnych seansów dla szkól (zniżki) i innych instytucji.  

Jesteśmy otwarci na cały filmowy świat. Chcemy go pokazywać w całej jego urodzie i różnorodności. Unikamy wielkich komercyjnych produkcji. Najwięcej filmów w repertuarze ma rodowód europejski. Trafia do nas także całkiem sporo produkcji kina azjatyckiego oraz południowoamerykańskiego. Zobaczysz u nas i film z festiwalu kina niezależnego w Sundance, i tak oryginalne dla Europejczyka kino z dalekiego Iranu. Zobaczysz najlepszą węgierską komedię i najlepszy szwedzki dramat. Zobaczysz film nakręcony zgodnie z założeniami "dogmy" oraz rozmaite inne eksperymenty formalne. Zobaczysz kontrowersję i ludzkie dramaty. Poczujesz emocje. Czasem znajdziesz dla siebie jakąś prawdę. I mnóstwo innych ciekawych rzeczy.

Oprócz codziennego repertuaru organizujemy lub współorganizujemy przeglądy filmowe i retrospektywy, np. przegląd nowego kina niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego itd., wyświetlamy filmy z cyklach:

SKOCZ Z BAJTLEM DO KINA
SEANS NA BIS
SEANS W CIEMNO
SLOW CINEMA, CZYLI POMAŁU W ŚWIATOWIDZIE
SPOTKANIA FILOZOFICZNE
KLUB FILMOWY 212. OSTATNI GASI ŚWIATŁO
POŁUDNIOWE SEANSE SENIORÓW

Organizujemy premiery filmów, spotkania z twórcami oraz pokazy przedpremierowe.


Zapraszamy. Gramy codziennie, z wyjątkiem wigilii i pierwszego dnia świąt Bożego Narodzenia oraz pierwszego dnia Świąt Wielkanocnych. Pierwszy seans rozpoczyna sie zwykle ok.10.00, ostatni ok. 20.00. W weekendy kino pracuje zwykle od godz. 14.00.

 

* Źródło: Jan F. Lewandowski - Stulecie kina w Katowicach, "Śląsk", wrzesień 2009


Kino Światowid
ul. 3 maja 7
40-096 Katowice
tel. 32 258 74 32

www.swiatowid.katowice.pl

Sprawdź repertuar tego kina!

Instytucja Filmowa SILESIA FILM