2024. ROK Z KINEM AZJI: Wiosna w miasteczku

2024. ROK Z KINEM AZJI: Wiosna w miasteczku
小城之春, Xiǎochéng zhī chūn

Chiny, 1948
Scenariusz: Li Tianji
Reżyseria: Fei Mu
Producent: Wenhua Film Company
Obsada: Wei Wei Yu Shi, Li Wei
Napisy: polskie
Czas trwania: 96 min
Wiosna w miasteczku
seans w ramach cyklu 2024. Rok z kinem Azji
22 lutego | czwartek | godz. 18:30

„2024. Rok z kinem Azji” otwiera Przegląd Kina Chińskiego, gdzie obok klasyki kina ChRL prezentujemy też doceniane kino artystyczne, ale i wysokobudżetowe produkcje Państwa Środka.
„Wiosna w miasteczku” jest jednym z filarów tego Przeglądu - to jeden z najważniejszych filmów w historii chińskiego kina.

Seans poprzedzi prelekcja etnologa dra Bogdana Zemanka, badacza historii i grup etnicznych Chin, pracownika Centrum Języka i Kultury Chińskiej UJ „Instytut Konfucjusza w Krakowie”.

opis filmu:
Dramat historyczny opowiadający historię zamożnej niegdyś rodziny próbującej odnaleźć się w ojczyźnie zniszczonej przez wojnę. W filmie występuje tylko pięć osób, a jego akcja skupia się na zmaganiach małżeństwa i zamieszaniu w związku z pojawieniem się w ich rezydencji kolegi męża, a zarazem niegdysiejszego kochanka żony.
Będący antywojennym manifestem film sam powstawał w pośpiechu podczas rozprzestrzeniającej się wojny domowej.
Podczas festiwalu filmowego w Hongkongu 101 filmowców, krytyków i historyków kina wybrało „Wiosnę w miasteczku” najlepszym filmem w historii ChRL.

Film zostanie zaprezentowany w odrestaurowanej wersji cyfrowej udostępnionej przez Chińskie Archiwum Filmowe wraz z nowym tłumaczeniem.

o prelegencie:
Doktor Bogdan Zemanek ukończył psychologię (2000) i etnologię (2001) na UJ. W trakcie studiów przebywał na stypendium na Zjednoczonym Uniwersytecie Sichuańskim w Chengdu i Uniwersytecie Shandong w Jinan, ChRL, jako stypendysta rządu polskiego, gdzie zebrał materiały do pracy magisterskiej "Przestrzeń i gest w obrzędzie szamańskim u mniejszości narodowej Yi z Da Liangshan".
Po rocznym pobycie na Uniwersytecie Chenggong w Tainanie (Rep. Chińska) obronił na Wydziale Historycznym UJ w 2006 roku pracę doktorską pt. "Obraz grupy własnej Tajwańczyków w proniepodległościowej publicystyce prasowej podczas kampanii prezydenckiej 2004 r." Od 2004 roku związany z KBiDW, od 2006 regularnie wykłada; prowadzi także zajęcia na etnologii i japonistyce; pracownik CJiKCh UJ „Instytut Konfucjusza w Krakowie". Zainteresowania naukowe: mniejszości i grupy etniczne Chin, polityka mniejszościowa, kwestie tożsamości etnicznej i stereotypów kulturowych, kwestia tajwańska.

Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Galeria

2c
2b
2a

Instytucja Filmowa SILESIA FILM