2024. ROK Z KINEM AZJI. PRZEDPREMIERA: Chłopiec i czapla

2024. ROK Z KINEM AZJI. PRZEDPREMIERA: Chłopiec i czapla
Kimitachi wa Dō Ikiru ka

Japonia, 2023
Scenariusz: Hayao Miyazaki
Reżyseria: Hayao Miyazaki
Producent: Studio Ghibli
Obsada: Soma Santoki, Masaki Suda, Aimyon, Yoshino Kimura, Shōhei Hino, Ko Shibasaki, Takuya Kimura
Napisy: wersja oryginalna z polskimi napisami
Czas trwania: 124 min
2024. ROK Z KINEM AZJI
„Chłopiec i czapla”
, reż. H. Miyazaki, Japonia 2023, 124 min
PRZEDPREMIERA: 12 stycznia, piątek, godz. 18:00

Zdobywca Oscara, mistrz anime, współzałożyciel słynnego japońskiego Studia Ghibli – Hayao Miyazaki, po 10 latach wraca z nową produkcją. „Chłopiec i czapla” to wizjonerska animacja opowiadająca o osobliwych losach nastolatka, który, za sprawą czapli, zaczyna odkrywać enigmatyczny świat, gdzie przeszłość miesza się z teraźniejszością.

Hayao Miyazaki to jeden z najważniejszych twórców anime w historii kinematografii. Nazywany jest japońskim Waltem Disneyem. To on – wraz z Isao Takahatą i Toshio Suzukim – założył kultowe Studio Ghibli. Wyreżyserował takie hity, jak „Nausicaä z Doliny Wiatru”, „Mój sąsiad Totoro”, „Podniebna poczta Kiki”, „Księżniczka Mononoke” czy „Spirited Away: W krainie bogów”. Za ten ostatni film otrzymał m.in. Oscara oraz Złotego Niedźwiedzia. Na swoim koncie ma również Złotego Lwa za całokształt twórczości.

Po 10 latach przerwy Miyazaki wraca w wielkim stylu z nowym filmem. Światowa premiera „Chłopca i czapli” odbyła się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Od tego czasu produkcja odniosła już wiele sukcesów. W Japonii została okrzyknięta arcydziełem zaraz po premierze. Film budzi zachwyt krytyków na całym świecie. We Francji rozbija boxoffice – ponad 700 tysięcy widzów w pierwszym tygodniu w kinach. To także jeden z najbardziej oczekiwanych tytułów tej jesieni w USA. W Polsce film miał premierę jesienią tego roku podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Młode Horyzonty. Do kin w całym kraju trafi już 19 stycznia 2024 r. Rodzima widownia będzie mieć szansę obejrzeć go w oryginalnej wersji językowej z polskimi napisami.

„Chłopiec i czapla” to opowieść nie tylko o stracie i przemijaniu, ale także popis niczym nieograniczonej wyobraźni. Po utracie matki Mahito wraz z ojcem opuszczają Tokio i przeprowadzają się na wieś. Chłopak zdystansowany do nowej, otaczającej go rzeczywistości zaczyna odkrywać niezbadaną okolicę i dom. Pewnego dnia przypadkowo spotyka zagadkową, mówiącą ludzkim głosem czaplę siwą, która nieoczekiwanie staje się jego przewodnikiem. Ptak stopniowo pomaga mu rozwikłać tajemnicę życia, zabierając go do magicznego świata, które dzielą żywi i umarli. Tam, gdzie śmierć dobiega końca, a życie znajduje nowy początek.

film pokazywany w wersji oryginalnej z polskimi napisami, sugerowany wiek: 10+

Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Galeria

Chopiec-i-czapla-8
Chopiec-i-czapla-7
Chopiec-i-czapla-6
Chopiec-i-czapla-5
Chopiec-i-czapla-4
Chopiec-i-czapla-2
Chopiec-i-czapla-1

Instytucja Filmowa SILESIA FILM