Dziadek do orzechów [P. Czajkowski] retransmisja baletu | sezon 2023-24

Dziadek do orzechów [P. Czajkowski] retransmisja baletu | sezon 2023-24
Casse-Noisette

Francja, 2023
Gatunek: balet
Producent: Opera National de Paris
Obsada: Dorothée Gilbert, Guillaume Diop
Czas trwania: 130 min

26 grudnia 2023 • wtorek • 17:00 Dziadek do orzechów [Piotr Czajkowski & Rudolf Nuriejew]
Retransmisja baletu z Opery Paryskiej


Prezentowany przez nas spektakl „Dziadka do orzechów” jest bardzo stary, a zarazem bardzo nowy. Powstał w Operze Paryskiej w 1985 roku, ale do dziś jest grany z wielkim powodzeniem, bawiąc i wzruszając kolejne pokolenia paryskich widzów. My zaprezentujemy wersję nagraną podczas bezpośredniej transmisji na żywo tego spektaklu do kin całego świata, która będzie miała miejsce w grudniu tego roku. Autorem niedoścignionej choreografii tego barwnego przedstawienia jest nieżyjący już Tatar Rudolf Nuriejew, jeden z najwybitniejszych tancerzy XX wieku, który niedługo po swojej ucieczcie z ZSRR został dyrektorem zespołu baletowego Opery Paryskiej. Stworzył tu wiele baletów, które grane są w Paryżu do dziś. Nuriejew swoją wersję „Dziadka do orzechów” oparł na klasycznym układzie Mariusa Petipy i Lwa Iwanowa.

W wielu krajach nie ma Bożego Narodzenia bez gwiazdkowego spektaklu „Dziadka do orzechów”. Choć prapremiera tego arcydzieła odbyła się w Petersburgu w dniu Świętego Mikołaja, 6 grudnia 1892 roku, to tradycja gwiazdkowa towarzysząca temu baletowi powstała niemal pół wieku później, w Stanach Zjednoczonych. Choć dziś, inaczej niż za czasów Czajkowskiego, tytuł ten jest kierowany głównie do młodszych widzów, to nadal pozostaje jednym z najpoważniejszych arcydzieł klasycznego baletu. Oparty na opowieści modnego wówczas fantastycznego pisarza E. T. A. Hoffmanna „Dziadek do orzechów” miał wykorzystywać zainteresowanie elit fantastyką. Tymczasem okazał się wspaniałym spektaklem familijnym. Mali widzowie odnajdą w nim baśniową historię małej Klary, która dzięki dobremu sercu i odwadze wyzwala spod czaru księcia zaklętego w dziadka do orzechów. Piotr Czajkowski napisał do tego baletu przepiękną muzykę, skrzącą się łatwo wpadającymi w ucho tematami i oryginalną orkiestracją (harmonika szklana naśladująca padający śnieg). Dodatkowym atrakcją jest udział dziecięcego chóru Śnieżynek.

Przedstawienie „Dziadka do orzechów” będzie transmitowane z Paryża w nowej obsadzie do kin całego świata 19 grudnia. My pokażemy je w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Galeria

DziadekdoorzechowOperanationaldeParis2023-Fot-Sebastien-Mathe-2--kopia
SebastienMatheOperanationaldeParis-2014-15-CASSE-024--kopia
DziadekdoorzechowOperanationaldeParis2023-Fot-Sebastien-Mathe-1--kopia

Instytucja Filmowa SILESIA FILM