Rialto DOCumentalnie – "Moja muzyka, moja wolność. Józef Skrzek" – premiera filmu

Rialto DOCumentalnie – "Moja muzyka, moja wolność. Józef Skrzek" – premiera filmu
Moja muzyka, moja miłość - Józef Skrzek

Polska, 2023
Gatunek: dokumentalny
Reżyseria: Krzysztof Miller
Producent: Krzysztof Miller, Wojciech Miller, Filip Miller
Obsada: Józef Skrzek
Czas trwania: 50 min
Przed projekcją filmu odbędzie się spotkanie z Józefem Skrzekiem. Rozmowę poprowadzi Piotr Metz.

Film Krzysztofa Millera to realizowany przez blisko dekadę (2014 – 2023) dokument o jednym z najbardziej nieszablonowych, niepokornych i idących zawsze własną drogą twórców polskiej muzyki. Reżyser pokazuje losy swojego bohatera i śledzi jego artystyczną drogę na tle przemian zachodzących na Śląsku; jego bogatej tradycji i kultury, z których Józef Skrzek wyrasta, które są głęboko wpisane w jego twórczość i których on sam jest częścią.

Józef Skrzek (rocznik 1948) zaczynał swoją muzyczną przygodę w drugiej połowie lat 60., kończąc Szkołę Muzyczną im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach. Już w 1970 roku zasilił skład legendarnej formacji Breakout. W 1971 roku założył trio Silesian Blues Band w składnie: Józef Skrzek, Jerzy Piotrowski i Apostolis Lakis Antymos. Po dwóch latach intensywnej pracy z Czesławem Niemenem jako Grupa Niemen – od 1974 roku święci triumfy na scenach całego świata jako SBB – jeden z najważniejszych polskich zespołów rockowych wszech czasów. SBB grali na scenach z takimi gwiazdami jak Bob Marley, Elton John, Soft Machine, Marillion, Deep Purple czy Colosseum II. Nagrali kilkadziesiąt płyt, zagrali kilkaset koncertów – i wciąż, w imię swojej dewizy – szukają, burzą i budują. Józef Skrzek ciągle niespokojny, twórczy duch stara się wyrazić swoje emocje też w innych projektach: w muzyce filmowej – współpracując z Piotrem Szulkinem, Jerzym Skolimowskim czy Lechem Majewskim oraz muzyce teatralnej, współpracując między innymi z Adamem Hanuszkiewiczem. Ważną częścią twórczości Skrzeka jest muzyka sakralna. Od wielu lat koncertuje w Bazylice Piekarskiej, na Jasnej Górze, w kościele Akademickim w Warszawie. Ostatnim dużym projektem są Kazania Świętokrzyskie - polskie średniowieczne kazania, pochodzące prawdopodobnie z końca XIII lub z XIV wieku, uznawane za najstarszy dokument prozatorski stworzony w języku polskim. Do słów tych Józef Skrzek stworzył muzykę i wraz z Markiem Piekarczykiem, Włodzimierzem Kiniorskim, Apostolisem Antymosem, Chórem Oktoich i Marcinem Bryczyńskim zaprezentowali w Klasztorze Misjonarzy Oblatów na Świętym Krzyżu spektakl pt: Kazania Świętokrzyskie.

————————————————

PRZYSTANEK ŚLĄSK to multidyscyplinarne wydarzenie podczas którego pokazane zostaną najważniejsze spektakle scen województwa śląskiego poruszające temat lokalności, odbędą się koncerty, debaty, pokazy filmowe i działania performatywne. Jednym z organizatorów cyklu jest Instytucja Filmowa Silesia Film.

Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Instytucja Filmowa SILESIA FILM