MY SOM TUKEJ. Rozmowa o języku śląskim z udziałem gości + pokaz filmu "Perła w koronie"

MY SOM TUKEJ. Rozmowa o języku śląskim z udziałem gości + pokaz filmu "Perła w koronie"
Perła w koronie

Polska, 1971
Gatunek: dramat
Reżyseria: Kaziemierz Kutz
Producent: Zespół Filmowy Wektor
Obsada: Olgierd Łukaszewicz, Łucja Kowolik, Franciszek Pieczka, Jan Englert
Czas trwania: 111 min
MY SOM TUKEJ. Rozmowa o języku śląskim

Śląsk tu i teraz. W ciągle żywym dialogu między tradycją a nowoczesnością, wciąż na nowobudujący swoją unikatowość. Niezwykły świat, gdzie wartości zaklęte są w języku, do którego coraz chętniej i z dumą powracają młodzi mieszkańcy regionu.
Zapraszamy na spotkanie i rozmowę o języku śląskim, w której wezmą udział: Halina Bieda – senatorka, społeczniczka, Ślązaczka, Urszula Koszutska - wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Śląskiego, psycholożka, prof. Aleksander Nawarecki – literaturoznawca, autor książki Lajerman nagrodzonej Śląskim Wawrzynem Literackim i Grzegorz Kulik – śląski tłumacz, popularyzator języka śląskiego, bloger. Spotkaniu towarzyszyć będzie pokaz trzech filmów Kazimierza Kutza składających się na tzw. „tryptyk śląski”: Soli ziemi czarnej (1969), Perły w koronie (1971) i Paciorków jednego różańca (1979).

Debata będzie tłumaczona na JĘZYK MIGOWY.

Wydarzenie odbywa się w ramach PRZYSTANKU ŚLĄSK 2023.
PRZYSTANEK ŚLĄSK to multidyscyplinarne wydarzenie, podczas którego pokazane zostaną najważniejsze spektakle scen województwa śląskiego poruszające temat lokalności, odbędą się koncerty, debaty, pokazy filmowe i działania performatywne. Jednym z organizatorów cyklu jest Instytucja Filmowa Silesia Film.

Perła w koronie, reż. Kazimierz Kutz | 1972 | Polska | 111 min
Rozgrywająca się w latach 30. XX wieku na Śląsku historia wielkiej miłości młodego górniczego małżeństwa, spleciona z historią oporu i walki polskich górników z niemieckimi właścicielami kopalni. Liryczny, pełen plastycznego wyrafinowania drugi z filmów trylogii śląskiej, w którym Kutz ukazuje tradycję i obyczajowość Ślązaków, ich przywiązanie do obowiązku i etos pracy. Nagrody na festiwalach filmowych w Mediolanie, Panamie, Antwerpii i Łagowie.

------------------------------------------------

Program dnia:

14.30 pokaz filmu Sól ziemi czarnej, reż. Kazimierz Kutz | 1970 | Polska | 103 min

17.00 MY SOM TUKEJ. Rozmowa o języku śląskim z udziałem gości + pokaz filmu Perła w koronie, reż. Kazimierz Kutz | 1972 | Polska | 111 min

20.15 pokaz filmu Paciorki jednego różańca, reż. Kazimierz Kutz | 1980 | Polska | 106 min

------------------------------------------------

UWAGA! Na każdą z godzin obowiązuje osobny bilet w cenie 5 zł

------------------------------------------------

PRZYSTANEK ŚLĄSK
to multidyscyplinarne wydarzenie podczas którego pokazane zostaną najważniejsze spektakle scen województwa śląskiego poruszające temat lokalności, odbędą się koncerty, debaty, pokazy filmowe i działania performatywne. Jednym z organizatorów cyklu jest Instytucja Filmowa Silesia Film.

Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Instytucja Filmowa SILESIA FILM