Koncert MAREK MCCARRON MOTYKA z gościnnym udziałem Barbary Lubos

Koncert MAREK MCCARRON MOTYKA z gościnnym udziałem Barbary Lubos

Obsada: Barbara Lubos, Marek „Makaron” Motyka, Jacek Raciborski, Tomasz Bienek
Marek Makaron Motyka jest bez wątpienia jednym z najbardziej oryginalnych i rozpoznawalnych Artystów bluesowych ostatnich lat na muzycznej mapie Śląska. Muzyk czerpie pełnymi garściami ze starych śląskich tekstów i światowej poezji tłumaczonej na język śląski, przybliżając nam uniwersalne prawdy życiowe, obyczajowość oraz spuściznę kulturową Śląska wpisaną w kulturę europejską.

W roku 2021 Artysta wydał płytę zatytułowaną Burns, gdzie zinterpretował perły światowej poezji szkockiego pioniera romantyzmu Roberta Burnsa w tłumaczeniach Mirosława Syniawy na język śląski. Album ten współtworzą śląscy muzycy i przyjaciele Jacek Raciborski i Tomasz Bienek, którzy genialnie wpasowali się w wrażliwość i całościowy nastrój płyty.

Od chwili premiery płyty ze strony słuchaczy, dziennikarzy, krytyków i kulturoznawców z całej Polski i świata spływają bardzo pochlebne jej recenzje, a także liczne zaproszenia koncertowe. Podkreśleniem znaczenia twórczości Marka Motyki jest zaproszenie go do otwarcia jubileuszowej edycji Rawa Blues Festival pod nazwą Silesian Sound obok Kapołka Trio, Big Bandu Irka Dudka i grup Krzak, Dżem i SBB.

Chęć pełnego przedstawienia piękna i ponadczasowości poezji Roberta Burnsa stała się iskrą do powstania scenariusza wyjątkowego przedsięwzięcia artystycznego jakim jest przedstawienie Człek człekym je i tela - Burns blues i słowo w teatrze. Podczas Człek człekym je i tela muzyka przenika się z poezją w interpretacji wybitnych aktorów scen śląskich Barbary Lubos i Mirosława Neinerta.

Płyta Burns znalazła uznanie u czytelników i recenzentów czasopisma Twój Blues w corocznym plebiscycie Blues Top 2021 przynosząc Markowi tytuł Wokalisty Roku, płycie miejsce drugie w kategorii Płyta Roku a zespołowi lokatę piątą w kategorii Zespół Roku. Głosy czytelników sprawiły że płyta, członkowie zespołu, przedstawienie jak i inne wydarzenia związane z płytą Burns znalazły się we wszystkich możliwych kategoriach plebiscytu Blues Top 2021 a Marek wystąpił jako laureat podczas Gali Blues Top 2021 obok min. Nocnej Zmiany Bluesa, Blues Junkers i Agnieszki Łapki.

-----------------------------------------------

PRZYSTANEK ŚLĄSK to multidyscyplinarne wydarzenie podczas którego pokazane zostaną najważniejsze spektakle scen województwa śląskiego poruszające temat lokalności, odbędą się koncerty, debaty, pokazy filmowe i działania performatywne. Jednym z organizatorów cyklu jest Instytucja Filmowa Silesia Film.

Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Instytucja Filmowa SILESIA FILM