Planeta małp + prelekcja prof. A. Nierackiej

Planeta małp + prelekcja prof. A. Nierackiej
Planet of the Apes

USA, 1968
Scenariusz: Michael Wilson, Rod Serling
Reżyseria: Franklin J. Schaffner
Producent: APJAC Productions, Twentieth Century Fox
Obsada: Charlton Heston, Roddy McDowall, Kim Hunter
Napisy: polskie
Czas trwania: 112 min
2023. ROK Z KINEM SCIENCE FICTION
„Nie szukamy nikogo oprócz ludzi. Nie potrzeba nam innych światów. Potrzeba nam luster.”
Stanisław Lem | „Solaris”

20.04, czwartek, godz. 18:30
Planeta małp, reż. Franklin J. Schaffner | USA 1968 | 112 min

o prelegentce:
Przed filmem wykład o kinie science fiction lat 60. wygłosi prof. Agnieszka Nieracka - wybitna specjalistka w dziedzinie kina gatunków, autorka książki „Science fiction jako gatunek filmowy”.

o cyklu:
Film i ćwiczenia z wyobraźni na temat przyszłości naszej cywilizacji szły ze sobą w parze od samych początków X Muzy. Zrealizowana przez Georges’a Mélièsa filmowa „Podróż na Księżyc” to jedna z najbardziej znanych i wciąż fascynujących produkcji w historii kinematografii. Kino jako „wehikuł magiczny” okazało się medium szczególnie podatnym, by za jego pośrednictwem materializować na ekranie najbardziej fantastyczne, zadziwiające, ale i niepokojące wizje tego, co (nie)może się wydarzyć. Wraz z upływem czasu ruchome obrazy wykorzystujące tematy i motywy zaawansowanych technologii, eksperymentów naukowych i obcych galaktyk stworzyły wyrazistą konwencję opowiadania o naszych lękach i nadziejach dotyczących, tego co przyniesie przyszłość. Tegoroczny całoroczny cykl Kina Kosmos to podążająca tym tropem próba filmowego i kulturowego eksplorowania – jak określa to Marcin Napiórkowski – różnych „historii przyszłości” rozpiętych między utopią i jej przeciwieństwem.
Przyglądając się klasyce gatunku science fiction, skupimy się na tym, jak wyobrażano sobie przyszłość u zarania kina, kiedy marzeniem pozostawało stworzenie maszyny latającej, aż po czasy, gdy ludzkość zastanawia się, w jaki sposób powstrzymać kryzys klimatyczny i do czego może doprowadzić niekontrolowany rozwój technologii. Rozpoczniemy od wspomnianego już Georges’a Mélièsa – pierwszego wizjonera kina, „wierzącego w obraz” geniusza, który nie wahał się używać kina do kreowania nowych światów i fantastycznych obrazów przyszłości. Podczas kolejnych spotkań przyjrzymy się amerykańskim klasykom z lat 50. i 60. oraz ich politycznym i społecznym kontekstom, a także samej historii rozwoju tego fascynującego filmowego gatunku. W pierwszej części cyklu będziemy także badać, jak science fiction funkcjonuje w ramach kina artystycznego i autorskiego oraz w jaki sposób wchodzi w dialog z klasyką kina i swoimi wielkimi filmowymi protoplastami. Naszym comiesięcznym pokazom klasyki kina science fiction towarzyszyć będą spotkania z filmoznawcami, kulturoznawcami i ekspertami zajmującymi się szeroko rozumianym fenomenem gatunku science fiction w kinie, nauce i w kulturze.

o filmie:
Scenariusz filmu został luźno oparty na powieści fantastyczno-naukowej z 1963 roku autorstwa francuskiego pisarza Pierre'a Boulle'a (autora m.in. „Mostu na rzece Kwai”). Opowieść o astronautach, których statek rozbija się na planecie zamieszkałej przez społeczeństwo inteligentnych małp nie tylko okazała się trzymającym w napięciu filmem przygodowym, ale stawiała ważne pytania o istotę człowieczeństwa. Film, wyróżniony honorowym Oscarem przyznanym Johnowi Chambersowi za charakteryzację, rozpoczął słynną w latach 70. serię filmów o tym samym tytule: pełnych metraży oraz seriali telewizyjnych.

Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Galeria

planetoftheapes1968
planetoftheapes196818648
MV5BNTE1NzhiYzQtZWE0Ni00NWI3LThkM2UtOGU1ZmIwZWMzYTIyXkEyXkFqcGdeQXVyNjUwNzk3NDcV1
Caesar29
MV5BMTQ1NTg4NTAxOV5BMl5BanBnXkFtZTcwOTQ0NDkwNAV1

Instytucja Filmowa SILESIA FILM