Niebezpieczni dżentelmeni

Niebezpieczni dżentelmeni
Niebezpieczni dżentelmeni

Polska, 2022
Gatunek: komedia kryminalna
Scenariusz: Maciej Kawalski
Reżyseria: Maciej Kawalski
Obsada: Marcin Dorociński (Stanisław Witkiewicz "Witkacy"), Tomasz Kot (Tadeusz Boy-Żeleński), Wojciech Mecwaldowski (Bronisław Malinowski), Andrzej Seweryn (Joseph Conrad), Anna Terpiłowska (Maria Pawlikowska-Jasnorzewska) i Marta Ojrzyńska (Zofia Stryjeńska).
Czas trwania: 107 min
Niebezpieczni dżentelmeni to przewrotna, iskrząca dowcipem komedia kryminalna, w której plejada wybitnych polskich aktorów odsłania nieznane oblicze słynnych i kultowych postaci, a wszystko dopełnia piętrowa zagadka kryminalna i niepowtarzalna atmosfera Zakopanego początku XX wieku. Film jest reżyserskim debiutem fabularnym Macieja Kawalskiego, wyróżnionym Nagrodą Publiczności na 38. Warszawskim Festiwalu Filmowym.

Tadeusz Boy-Żeleński (Tomasz Kot), Witkacy (Marcin Dorociński), Joseph Conrad (Andrzej Seweryn) i Bronisław Malinowski (Wojciech Mecwaldowski), cztery znakomitości zakopiańskiej bohemy budzą się po mocno zakrapianej, całonocnej imprezie. Głowy pękają im od kaca, nikt nic nie pamięta, a sytuacji nie poprawiają znalezione na podłodze zwłoki nieznanego mężczyzny. Dodatkowo do drzwi domu dobijają się właśnie stróże prawa, a to dopiero początek kłopotów. Rozpoczyna się wyścig z czasem, w którym bohaterowie muszą uwolnić się nie tylko od podejrzeń, ale także od równie niebezpiecznych środowiskowych plotek i jak najszybciej wyjaśnić zagadkę tajemniczej śmierci. Wkrótce za sprawą tych błyskotliwych i uwielbiających ryzyko dżentelmenów tętniące kulturalnym życiem Zakopane stanie się tłem wielkiej intrygi, w którą zamieszani będą gangsterzy, artyści i politycy, w tym Zofia Nałkowska czy Józef Piłsudski. Na drodze bohaterów stanie również Lenin, który akurat zawitał do Poronina…

Film jest koprodukcją Instytucji Filmowej Silesia Film dofinasowaną ze środków Śląskiego Funduszu Filmowego.


Gdzie i kiedy...

Wybierz jedną z emisji poniżej, aby dokonać zakupu lub rezerwacji.

Kinoteatr Rialto, Katowice

Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Galeria

maly-zdd4fotosy170
maly-zdd4fotosy167
maly-zakopianscykasprowyjanwierzejski-75
maly-zdd4fotosy154
maly-zdd3fotosy149

Instytucja Filmowa SILESIA FILM