DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI: Lata dwudzieste... lata trzydzieste

DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI: Lata dwudzieste... lata trzydzieste
Lata dwudzieste... lata trzydzieste....

Polska, 1983
Scenariusz: Michał Komar, Ryszard Marek Groński
Reżyseria: Janusz Rzeszewski
Producent: Zespół Filmowy Perspektywa
Obsada: Grażyna Szapołowska, Piotr Fronczewski, Dorota Stalińska, Irena Kwiatkowska, Tomasz Stockinger
Napisy: polska wersja językowa
Czas trwania: 102 min
W Dniu Niepodległości spotkamy się z kultowym niegdyś filmem „Lata dwudzieste... lata trzydzieste...”, by zastanowić się nad obrazami dwudziestolecia międzywojennego w polskim kinie. Prelekcję do filmu wygłosi Maciej Kędziora, być może najpopularniejszy krytyk młodego pokolenia, który poświęca się historii kina polskiego.

Maciej Kędziora - zastępca redaktorki naczelnej portalu filmawka.pl, prowadzący audycję Zapiski na bilecie w Radiu Klang, współautor podcastu Krótki podcast o kinie oraz autor szczegółowych analiz dorobków twórczych Andrzeja Munka i Agnieszki Holland w ramach podcastu „Powtórka z...

opis prelekcji:
Od nafty do kabaretu - to nie historie wielkich polskich fortun, a opowieść o międzywojniu przepuszczona przez rewiowy filtr. Jak opowiadać o historii, jak inspirowano się kinem tamtego okresu, a wreszcie jak stworzyć rodzimy film muzyczny?

opis filmu:
Inżynier Adam Dereń prowadzi poszukiwania ropy naftowej na Podkarpaciu. By uzyskać fundusze, organizuje wraz ze swą narzeczoną Martą fałszywy wytrysk "wielkiej ropy". Zdemaskowani muszą uciekać. By zemścić się na swych wspólnikach, Adam lokuje uzyskany kapitał w przedsiębiorstwie gwarantującym plajtę - jest nim kabaret. Ten jednak rozkwita, a Liza, dziewczyna z prowincji, robi niespodziewanie oszałamiającą karierę. Adam z Martą, już jako małżonkowie, wracają na Podkarpacie, gdzie rzeczywiście dowiercono się bogatych złóż.
Mimo niezbyt dobrej prasy po przedpremierowych pokazach "Lata dwudzieste..." okazały się przebojem sezonu, jednym z najbardziej kasowych polskich filmów. Widzowie szturmem zdobywali sale kinowe. Tasiemcowe kolejki po bilety ustawiały się już od wczesnych godzin rannych. Nie brakło również amatorów na te pięciokrotnie droższe u koników. Nazwisko Janusza Rzeszewskiego natychmiast kojarzy się z telewizyjną rozrywką, pięknymi roznegliżowanymi dziewczynami z rewii i wytwornymi panami w cylindrach i frakach. Spore zainteresowanie wzbudziły również dwa pierwsze filmy muzyczne reżysera: "Hallo Szpicbródka" i "Miłość ci wszystko wybaczy", które podobnie jak "Lata dwudzieste..." wprowadzały widzów w barwny świat przedwojennych teatrzyków rewiowych stolicy. Jest to jeszcze jedna bajka o Kopciuszku, prowincjonalnej piosenkareczce, która niemal z dnia na dzień zostaje wielką gwiazdą. Dzięki tej interesującej roli Grażyna Szapołowska stała się jedną z najpopularniejszych polskich aktorek. Partnerował jej przystojny i uwodzicielski Tomasz Stockinger. (za filmpolski.pl)

Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Galeria

58013
58018
5809
5806
5805
5803
5801

Instytucja Filmowa SILESIA FILM