POKAZ SPECJALNY: Wyprawa na ryby i gawędy rybackie + spotkanie z reżyserem Milanem Trencem

POKAZ SPECJALNY: Wyprawa na ryby i gawędy rybackie + spotkanie z reżyserem Milanem Trencem
RIBANJE I RIBARSKO PRIGOVARANJE

Chorwacja, 2020
Scenariusz: Milan Trenc
Reżyseria: Milan Trenc
Producent: Studio Devet
Obsada: Rade Serbedzija, Leon Lucev, Bojan Brajcic, Filip Mayer
Napisy: polskie
Czas trwania: 97 min
Pokaz specjalny chorwackiego filmu „Wyprawa na ryby i gawędy rybackie” w reżyserii Milana Trenca z udziałem reżysera, filmoznawcy profesora Nikicy Gilicia, znawcy renesansu profesora Ivana Lupicia i dr. hab. Leszka Małczaka, kroatysty, profesora Uniwersytetu Śląskiego w Instytucie Literaturoznawstwa Wydziału Humanistycznego UŚ.

Spotkanie z gośćmi poprowadzi kierowniczka kina dr Małgorzata Cekiera.

Główny bohater Petar Hektorović, chorwacki arystokrata i poeta u kresu życia, doświadcza kryzysu twórczego, rozmyśla o starości, postanawia pewnego dnia wypłynąć z należącej wówczas do Wenecji wyspy Hvar w podróż w towarzystwie prostych rybaków. W trakcie wyprawy rozpamiętuje przeszłość, wspomina i przeżywa m.in. tragiczną młodzieńczą miłość do dziewczyny pochodzącej z niższej warstwy społecznej, śmierć ojca zamordowanego w czasie buntu chłopów. Hektorović (grany przez uznanego aktora Rade Šerbedžiję) jest postacią autentyczną. Urodził się w Starim Gradzie w 1487 roku, zmarł w 1572. Za jego najważniejszy utwór uważana jest napisana w 1556 r. w formie listu skierowanego do Jeronima Bartučevicia Wyprawa na ryby i gawędy rybackie, dzieło hybrydyczne pod względem gatunkowym zawierające elementy eklogi rybackiej, dziennika podróży i poematu refleksyjnego.

Film oparty na tym dziele zostanie wyświetlony z polskimi napisami, które opracowały studentki II roku filologii chorwackiej: Sara Barańska, Wiktoria Kamieniak, Wiktoria Mucha i Edyta Zarzeczna pod kierunkiem i opieką dr. hab. Leszka Małczaka, prof. UŚ.

Film został oparty na renesansowym utworze Petara Hektorovicia, pochodzącego z wyspy Hvar poety, jednocześnie jednego z bohaterów prezentowanej opowieści. Poemat jest napisany w prasłowiańskim, chorwackim dialekcie czakawskim, używanym w epoce renesansu w zachodniej Chorwacji oraz na wybrzeżu i wyspach Dalmacji.

Bilety w cenie 10 zł dostępne w kasie kina oraz na filmowa.net


Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Galeria

Galija-01
FishingSTILL4ArlaupoviBBrajiRerbedijaLLuev
wypra2
FishingSTILL18GuillianoSettimoRerbedija
wypra3
Filip-Majer-02
wypra1

Instytucja Filmowa SILESIA FILM