"Metropolis" – MIASTO PRZESZŁOŚCI – MIASTO PRZYSZŁOŚCI | uroczysta inauguracja cyklu FILM I MIASTO vol.4

"Metropolis" – MIASTO PRZESZŁOŚCI – MIASTO PRZYSZŁOŚCI | uroczysta inauguracja cyklu FILM I MIASTO vol.4
Metropolis

Niemcy, 1927
Gatunek: sci-fi / niemy
Reżyseria: Fritz Lang
Producent: Universum Film (UFA)
Obsada: Alfred Abel, Gustav Fröhlich, Brigitte Helm, Rudolf Klein-Rogge, Fritz Rasp, Theodor Loos, Heinrich George, Erwin Biswanger, Grete Berger
Czas trwania: 153 min
+ wystąpienie dr inż. arch. Agnieszka Labus: HIPER-miasto. Prognozowanie miasta przyszłości
+ pokaz filmu Metropolis (1927) Fritza Langa z muzyką na żywo w wykonaniu Rabbit on the Moon

Tegoroczną edycję wydarzenia FILM I MIASTO inaugurujemy pokazem legendarnego Metropolis (1927) Fritza Langa. Ekspresjonistyczne arcydzieło kina niemego w Kinoteatrze Rialto zobaczymy z towarzyszeniem muzyki na żywo w wykonaniu Rabbit on the Moon, która idealnie wpisuje się w futurystyczny klimat filmu, nadając mu dodatkowy wymiar.
Tytułowe Metropolis to miasto przyszłości - skonstruowane na wzór doskonale działającej utopii opartej na ścisłym podziale klasowym: na zarządzających miastem intelektualistów i utrzymujących miejską machinę w ruchu robotników. Kiedy syn miejskiego dyktatora trafia do robotniczych podziemi i spotyka tam charyzmatyczną Marię, ustalony porządek Metropolis zaczyna się dramatycznie zmieniać.
Film Langa to jedno z najważniejszych dzieł kina niemego i jeden ze sztandarowych filmów niemieckiego ekspresjonizmu filmowego, odwołujący się do tematyki i estetyki science-fiction i wpisujący się w panującą ówcześnie fascynację maszynami i nowoczesnością. Warstwa wizualna filmu, pokazująca spektakularne w swej architekturze miasto przyszłości, inspirowana była rozświetlonym światłami nocnym Nowym Jorkiem, którego widok zrobił na Langu ogromne wrażenie. Filmowe Metropolis z 1927 roku - z podziałem na górne i dolne miasto, kompozycją budynków, montażem filmowym nie tylko stworzyło jeden z najbardziej ikonicznych wizerunków miasta przyszłości, do którego kino i popkultura nawiązuje do dziś (mroczne Gotham City, utrzymane w klimacie noir dystopijne Los Angeles z Łowcy androidów czy teledysk zespołu QUEEN do utworu Radio Gaga), ale też symbolicznie - poprzez układy architektoniczne odzwierciedlające podziały społeczne - było bardzo ważnym głosem na temat świadomości i przemian społecznych, przenosząc dyskusję o architekturze, urbanistyce i estetyce na poziom rozważań socjologicznych, psychologicznych, historycznych i politycznych.
Metropolis to punkt wyjścia dla FILM I MIASTO vol. 4. Wątki, które sygnalizuje film Langa - przebudowy, miasta przyszłości, funkcjonalności i kontekstów społecznych oraz przemian świadomościowych w nie wpisanych będziemy podejmować w trakcie całego tegorocznego cyklu spotkań z kinem i architekturą.

Pokaz filmu poprzedzi wystąpienie dr inż. arch. Agnieszka Labus: HIPER-miasto. Prognozowanie miasta przyszłości

dr inż. arch. Agnieszka Labus - Architektka i urbanistka, adiunktka w Katedrze Urbanistyki i Planowania Przestrzennego na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Inicjatorka i prezeska Fundacji Laboratorium Architektury 60+ (LAB 60+), pierwszego w Polsce laboratorium zajmującego się innowacyjnym podejściem do projektowania w kontekście potrzeb starzejącego się społeczeństwa (lab60plus.pl) oraz kolektywu Era Nowej Starości (ENS) przygotowującego do przyszłości (starości) młode pokolenia Polek i Polaków (eranowejstarosci.pl).
Autorka wielu opracowań naukowych i współautorka ekspertyz m.in. na temat budownictwa senioralnego i projektowania uniwersalnego. Koordynatorka wielu projektów, m.in. modelu wdrożenia i zasiedlenia pierwszego w Polsce Domu Wielopokoleniowego w Łodzi, koncepcji odnowy 41 gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) w kontekście zmian demograficznych.
Absolwentka największego rządowego programu wspierania innowacyjności w nauce TOP 500 Innovators (MNiSW), który zrealizowała na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Laureatka licznych nagród naukowych, w tym: Nagrody Naukowej „Polityki” (2014), Stypendium dla wybitnych młodych naukowców MNiSW, Stypendium „START” FNP. Odbyła zagraniczne staże naukowe i szkoleniowe: we Francji, w Stanach Zjednoczonych, w Wielkiej Brytanii i w Hiszpanii.
Od lat realizuje misję na rzecz miasta przyjaznego starzeniu wobec potrzeb teraźniejszych, ale i przyszłych pokoleń.

Rabbit on the Moon - czyli Michał Wajdzik-Radziejowski - katowicki producent muzyki elektronicznej, tworzący w klimacie down tempo, EDM, IDM, ambient. Do swojego autorskiego projektu przemyca fascynację orientem i rockową przeszłość, szukając swojej własnej drogi. Zaangażowany w tematy ekologii i ochrony praw zwierząt, jest również współtwórcą autorskich teledysków (między innymi techniką miniatur) poruszających koegzystencję człowieka i natury. Na stałe współpracuje z Princess Ana, katowicką VJ tworząc wspólnie audiowizualne doświadczanie: kolaż rzeczywistości z wyobraźnią, dźwięku z obrazem. Oprócz solowych koncertów współpracuje z teatrem (Teatr Śląski, projekty dla Industriady, Scena Robocza), a także tworzy muzykę na żywo do filmów (Metropolis, Człowiek z kamerą). To także muzyczna strona duetu The Party Is Over.

.............................. ....

FILM I MIASTO vol. 4
Miasto: PRZEBUDOWA
26 czerwca – 4 września 2022

Pokazy filmowe, dyskusje, warsztaty, wycieczki miejskie i działania w plenerze.
Udział biorą: architekci, aktywiści miejscy, edukatorzy, filmoznawcy i kulturoznawcy, specjaliści od przyrody.

Zapraszamy na czwartą odsłonę wydarzenia FILM I MIASTO realizowanego we współpracy z katowickim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich. Tegoroczna edycja potrwa od 26 czerwca do 4 września.
W tym roku naszym hasłem przewodnim jest PRZEBUDOWA - rozumiana zarówno dosłownie, jak i metaforycznie.
Zastanowimy się, jak zmieniały się poszczególne miejsca i obiekty w przestrzeniach miejskich i jak wpływało to na redefinicję ich funkcji oraz wymiar estetyczny. Będziemy analizować zmianę oczekiwań wobec przestrzeni miasta, które w obliczu zagrażających nam kryzysów, przemian społecznych czy środowiskowych powinny dawać ukojenie i wspierać mieszkańców.
W ramach wydarzenia odbędą się dyskusje, pokazy filmowe, warsztaty dla dzieci i wycieczki miejskie. Do rozmów zaprosimy architektów, aktywistów miejskich, urbanistów, socjologów oraz mieszkańców. Na uczestników wydarzenia FILM I MIASTO vol. 4 czekają m.in. na filmy Wima Wendersa z prelekcjami filmoznawców i architektów, dwie debaty skupione wokół tematu przebudowy oraz wycieczki miejskie, które będą okazją do spojrzenia na naszą lokalną przestrzeń z zupełnie innej perspektywy. Poznamy historię planowanej przed laty przebudowy stołecznego Pałacu Kultury i Nauki oraz architektonicznych przemian katowickiego Kina Kosmos i Spodka. Odwiedzimy Akademię Muzyczną w Katowicach i Śląskie Planetarium, które w ostatnim czasie stały się obiektami przebudowy.

więcej na stronie Silesia Film

zobacz cały program na stronie Kina Kosmos

Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Instytucja Filmowa SILESIA FILM