POMOC DLA UKRAINY: Moja wojna

POMOC DLA UKRAINY: Moja wojna
МОЯ ВІЙНА

Ukraina, 2020
Gatunek: dokumentalny
Scenariusz: Jana Ponomarenko, Masza Kondakowa, Maxime Pozzi-Garcia
Reżyseria: Masza Kondakowa
Napisy: polskie
Czas trwania: 68 min

Kochani!

W dniach 13 i 18 marca zapraszamy do Kina Janosik na charytatywne pokazy filmów z Ukraina Festiwal Filmowy, z których dochód przeznaczony zostanie w całości na wsparcie uchodźców z Ukrainy. Pomoc możliwa jest dzięki współpracy z Europejską Fundacją Filmową oraz Międzynarodową Koalicją Na Rzecz Filmowców w Kryzysie.

Слава Україні!
🇺🇦 #𝐒𝐨𝐥𝐢𝐝𝐚𝐫𝐧𝐢𝐳𝐔𝐤𝐫𝐚𝐢𝐧𝐚̨ 🇺🇦


"MOJA WOJNA" reż. Masza Kondakowa


Odkąd prorosyjscy najemnicy wzniecili w 2014 roku powstanie na wschodzie Ukrainy, setki kobiet dołączyło do wojska. Nieliczne dotarły na linię frontu. Dokument opowiada o trzech kobietach, które wstąpiły do wojska i brały czynny udział w działaniach wojennych. Reżyserka udaje się na do strefy, gdzie się toczy walka, aby pokazać codzienne życie Lery (Waleria), Jaskry (Ira) oraz Wiedźmy (Ołena). Lera (Waleria Burłakowa) jest dziennikarką, która zaciągnęła się do wojska, a po tym jak jej ukochany zginął w walce, jeszcze mocniej zaangażowała się w wojnę. Wiedźma (Ołena Lubynecka) przed 2014 kierowała siecią sklepów, a obecnie dowodzi oddziałem strzelców moździerzowych i mieszka na froncie, z dala od swoich dzieci. Jaskier (Iryna Iwanusz) – lekarka, była wolontariuszką od początku konfliktu zbrojnego. Straciła obie nogi z powodu nadepnięcia na minę podczas akcji ratunkowej. Teraz musi walczyć w Kijowie, z dala od frontu, aby zdobyć nowe miejsce w społeczeństwie. Każda z tych kobiet miała inny los, ale każdy z nich został zdeterminowany wojną. Wydarzenia na Donbasie dotykają milionów Ukraińców, jednak dla bohaterek filmu wojna nie jest taka sama, gdyż każda z nich toczy swoją własną wojnę.

"МОЯ ВІЙНА" Режисерка Маша Кондакова

Стрічка розповідає історію трьох жінок: «Лера» (Валерія), «Лютик» (Іра) та «Відьма» (Олена), які стали до лав української армії та беруть участь у бойових діях на сході країни. Доля кожної з них складалася по-різному, але кожна визначена війною. Незважаючи на те, що події на Донбасі впливають на мільйони жителів України, для героїнь фільму війна не однорідна - у кожної своя.

«Лютик» – лікарка та волонтерка, в якої відірвало міною обидві ноги – тепер злиться, коли її називають «героєм». «Лера» (Валерія Бурлакова) - журналістка. Під час роботи на фронті вона вирішила стати військовою. Незабаром дівчина зустріла свого коханого з позивним «Морячок», капітана бомбового загону. Після його смерті війна затягнула жінку ще глибше.«Відьма» –​ мала мережу магазинів, а тепер – командує мінометним загоном: втратила на війні всю родину і намагається будувати нову.

Автори сценарію – Яна Пономаренко, Маша Кондакова, Максим Поцці-Ґарсія.
Рік: 2020
Країна: Україна
Жанр: Документальний
Тривалість: 67’

Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Instytucja Filmowa SILESIA FILM