ROK GROZY: Horror Draculi

ROK GROZY: Horror Draculi
Dracula

Wielka Brytania, 1958
Scenariusz: Jimmy Sangster
Reżyseria: Terence Fisher
Producent: Hammer Films
Obsada: Christopher Lee, Peter Cushing, John Van Eyssen
Napisy: polskie
Czas trwania: 82 min
Horror Draculi | 19 maja, czwartek, godz. 18:30
Przed seansem zapraszamy na prelekcję, którą wygłosi filmoznawczyni Marta Płaza.

W 2022 roku mija 100 lat od premiery filmu „Nosferatu – symfonia grozy” Friedricha Wilhelma Murnaua – arcydzieła niemieckiego ekspresjonizmu filmowego otwierającego epokę horroru w światowym kinie. Z tej okazji w Kinie Kosmos przygotowaliśmy całoroczny cykl ROK Z KINEM GROZY.

Przegląd, rozpoczynający się oficjalnie lutowym jubileuszowym pokazem „Nosferatu – symfonii grozy” (1922), prezentuje te bardziej i te mniej znane, funkcjonujące na uboczu głównego nurtu horrory i filmy grozy z każdej dekady minionego stulecia. Klasyki, unikaty czy zapomniane arcydzieła. W programie wydarzenia znalazły się m.in. szwedzki paradokument „Häxan. Czarownice” (1922), amerykański „Wilkołak” (1941) czy kampowa wersja opowieści o wampirze wszechczasów, czyli kultowy „Dracula” (1958) wytwórni Hammer. Nie zabraknie horrorów z różnych stron świata, a także twórczych wariacji na temat gatunku. Seanse każdorazowo uzupełnią prelekcje pokazujące rozwój gatunku oraz to, jak kino grozy funkcjonowało w przestrzeni społecznej, odbijając lęki i kompensując niepokoje swoich czasów. Autorami prelekcji będą znawcy i znawczynie kina, w tym członkinie kolektywu filmoznawczego Final Girls - autorki magazynu internetowego i podcastu o kinie gatunkowym pod tym samym tytułem.

Horror to jeden z najciekawszych gatunków filmowych. Poruszający się w obrębie bardzo silnej konwencji i wypracowanych przez lata reguł gatunku, nieustannie je przełamuje w dążeniach do artystycznego rozwoju i poszerzaniu granic języka filmowego. A przy tym jest niezwykle wrażliwy na ducha swoich czasów; bogaty w lokalne nurty i narodowe odmiany.

Sto lat po powstaniu filmu Murnaua Kino Kosmos przedstawia nową historię kina - powraca do przeszłości kinematografii, by spojrzeć na nią ze współczesnej perspektywy. Chcemy odkrywać nowe konteksty i pokazywać zapomniane arcydzieła. Rozmawiać o tym, co kino – tym razem ubrane w gatunkowy i często niedoceniany kostium filmu grozy – mówi nam o świecie i o nas samych.

o filmie:
Jonathan Harker (John Van Eyssen), pod pretekstem współpracy przybywa do zamku hrabiego Draculi (Christopher Lee). Faktycznym celem wizyty jest jednak unicestwienie siejącego grozę wampira. Jednak Dracula odkrywa intencje Jonathana. Żądny zemsty, wyrusza na poszukiwanie jego narzeczonej, Lucy. Na szczęście w sprawę angażuje się doktor Van Helsing (Peter Cushing), współpracownik Harkera i wybitny znawca tematyki wampirycznej... Ekranizacja kultowej powieści Brama Stokera. Jest to jeden z najpopularniejszych filmów historycznej brytyjskiej wytwórni Hammer Film, odpowiedzialnej m.in. za serie filmów o Frankensteinie (1957-1974), „Mumia” (1959), „Upiór w operze” (1962) oraz aż ośmiu kontynuacji „Horroru Draculi” (1960-1974).

bilety w cenie 16 zł (normalny) / 13 zł (ulgowy) dostępne w kasie Kina Kosmos oraz na filmowa.net

Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Galeria

drac-6
drac-3
drac-4
drac-2
drac-5

Instytucja Filmowa SILESIA FILM