Premiera filmu "Ja, Kaya – dziołcha ze Śląska"

Premiera filmu "Ja, Kaya – dziołcha ze Śląska"
Ja, Kaya – dziołcha ze Śląska

Polska, USA, 2021
Gatunek: dokumentalny
Reżyseria: Sławomir Grünberg
Obsada: .
Czas trwania: 57 min
Po filmie zapraszamy na spotkanie z twórcami i bohaterami filmu.

Ja, Kaya – dziołcha ze Śląska to historia 97-letniej Polki, urodzonej w Piekarach Śląskich Kai Mireckiej-Ploss, a właściwie Hanny Adeli Czech. W pamięci zbiorowej zapisała się jako pisarka, projektantka mody i współzałożycielka sklepów Mody Polskiej, ale przede wszystkim działaczka społeczna i wielka patriotka. O Polsce mówiła, że to jej miłość.
Sławomir Grünberg, scenarzysta i reżyser filmu, skupia się na wyjątkowości, niezłomności i charyzmie Kai, czyli cechach, które pozwoliły jej nie tylko zmienić życie Polonii w USA, ale też sprowadzić do Stanów Zjednoczonych 105 polskich dzieci, otworzyć im okno na świat i ukształtować ich światopogląd. Trojgu z nich dała dom, sfinansowała studia w USA i zapewniła odpowiedni start w dorosłość. Kim dziś są: Lidia Magdalena Lechowska zabrana przez Kayę z łódzkiego domu dziecka, Maciej Frączek z Jedwabnego czy Katarzyna Frączek? Jak jedna osoba zmieniła ich życie? Dlaczego tak ważne dla Kai jest to, że urodziła się na Śląsku? Co łączyło ją z Janem Karskim, którym opiekowała się do końca jego życia? Dlaczego Polonia amerykańska okrzyknęła ją jedną z najważniejszych Polek na emigracji? Na te pytania i wiele innych widz znajdzie odpowiedź w filmie.

Sławomir Grünberg to wielokrotnie nagradzany reżyser, producent i operator filmów dokumentalnych. Jako absolwent wydziału reżyserii łódzkiej szkoły filmowej wyemigrował do USA w 1981 roku i od tego czasu wyreżyserował i wyprodukował ponad 47 filmów dokumentalnych o tematyce społecznej, ekologicznej i problemach niepełnosprawności. Wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach, zdobywca prestiżowej nagrody Emmy za film Modlitwa szkolna oraz laureat nagrody Fundacji Guggenheim i Soros Justice Media.

Koproducentem filmu jest Instytucja Filmowa Silesia Film w Katowicach.
Film dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Śląskiego w ramach Śląskiego Funduszu Filmowego, prowadzonego przez Instytucję Filmową Silesia Film

Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Instytucja Filmowa SILESIA FILM