18. MDAG: Zostało nam słońce

18. MDAG: Zostało nam słońce
Nothing but the Sun

Paragwaj, Szwajcaria, 2020
Reżyseria: Arami Ullón
Obsada:
Czas trwania: 74 min

Film bierze udział w Konkursie o Nagrodę Publiczności Województwa Śląskiego na najlepszy film prezentowany podczas śląskiej edycji 18. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity


Zostało nam słońce (Nothing but the Sun)
Paragwaj, Szwajcaria / Paraguay, Switzerland, 2020, 74 min

Reżyseria / Directed by: Arami Ullón 
Zdjęcia / Cinematography by: Gabriel Lobos
Producent / Producer: Pascal Traechslin
Produkcja / Production: Piraya Film I, Wingman Media ApS
Wybrane festiwale i nagrody / Selected festivals and awards: 2020 – IDFA Amsterdam / IDFA Amsterdam


Większość Indian Ayoreo w Paragwaju została zmuszona do opuszczenia lasu i życia w okropnych warunkach. Jak ocalić ich bezcenne wspomnienia i kulturę? 

Okolice Gran Chaco w Paragwaju to ojczyzna Indian Ayoreo. Dopiero stosunkowo niedawno nawiązali kontakt z białą cywilizacją. Zachęceni przez misjonarzy chrześcijańskich wizjami lepszego życia i wypychani z lasu przez osadników, porzucili swój świat natury i zamienili szamanów na Biblię. Większość z nich żyje w odludnych osiedlach spalonych słońcem i zasypanych kurzem, na śmietnikach naszej cywilizacji, bez dostępu do ziemi uprawnej oraz czystej wody. Niektórzy Ayoreo uciekli głębiej w las i nadal żyją w tradycyjny sposób. Mateo nagrywa na magnetofonie kasetowym z lat 70. XX wieku opowieści i piosenki swoich pobratymców, aby ocalić pamięć obrzędów i mitów plemienia. Nie wie tylko dla kogo. Niekiedy taśma zacina się i Mateo musi cierpliwie wyciągnąć ją ze sprzętu. Subtelne oraz poetyckie zdjęcia, twarze Indian i opowieści wydobywające się z antycznego magnetofonu, nie potrzebują zdjęć archiwalnych, aby poruszyć widza losem ludzi, którzy utracili wszystko. Kiedyś potrzeby Ayoreo zaspokajała natura. Teraz nawet wodę muszą kupować.  Widzimy jak tłum gromadzi się, aby odebrać swoją sumę 65$ raz na dwa miesiące, gdy minimalna miesięczna pensja w Paragwaju to 300$. Tytuł filmu to stwierdzenie bohatera, iż słońce to jedyna rzecz, jakiej biali nie uważają za swoją własność. Skupiony na małym, zapomnianym mikrokosmosie film pokazuje katastrofalne i nieodwracalne skutki kolonializmu, który nadal niszczy ludzkie społeczności.

Mateo Sobode Chiquenoi, an Ayoreo Indian, lived free  without any contacts with civilization, until he was forced to leave the woods for dusty and isolated settlements on the edge of nowhere. Mateo is getting old and with the help of the film crew, he decides to find  the last living Ayoreo in the immense and desolate Paraguayan Chaco,  who can help him reconstruct the memories of his real home which was taken away from him.


..............................................................................................
Ceny biletów:

18 zł - bilet normalny
15 zł - cena bilety pojedynczego przy zakupie jednorazowym 3 lub więcej biletów na dowolne seanse festiwalowe (opcja dostępny jedynie w kasie kina)
Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Galeria

Instytucja Filmowa SILESIA FILM