Ostatni dzwonek czy nowe otwarcie?
+ pokaz filmu „Tarnation”, reż. Jonathan Caouette, USA 2003, 88 min
+ przed seansem rozmowa poświęcona sytuacji dzieci i młodzieży w trakcie pandemii: z psychologiem społecznym, doktorem Marcinem Moroniem rozmawia Beata Głubisz
Ostatnie półtora roku było wyzwaniem społecznym dla nas wszystkich. Nowa rzeczywistość okazała się szczególnie trudna dla młodych osób: dzieci i młodzieży. Uczniowie, których pandemia wytrąciła z uporządkowanej codzienności, rutyny szkolnych obowiązków i kontaktów z rówieśnikami, zostali niejako skazani na przeżywanie często kluczowych dla siebie wydarzeń formacyjnych: osobistych i społecznych w formie zapośredniczonej przez media internetowe, rozproszonej; w samotności. Pokaz filmu „Tarnation” Jonathana Caouette’a – niezwykłego obrazu dokumentującego 19 lat z życia reżysera – okresu dorastania u boku schizofrenicznej matki – stanie się pretekstem do rozmowy o aktualnej sytuacji dzieci i młodzieży w pandemicznej i postpandemicznej rzeczywistości. Z doktorem Marcinem Moroniem, psychologiem społecznym z UŚ, porozmawiamy m.in. o kondycji edukacji i wpływie zdalnego systemu nauczania na dzieci i młodzież oraz konsekwencjach tych zmian i prognozach na przyszłość. Rozmowę poprowadzi Beata Głubisz.
dr Marcin Moroń – psycholog społeczny, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, popularyzator nauki. W swojej pracy badawczej interesuje się zagadnieniami takimi jak zdolności emocjonalne, zachowania społeczne (agresywne i prospołeczne) oraz relacje między partnerami w związkach romantycznych. Zajmuje się ponadto diagnostyką psychologiczną.