Sól ziemi czarnej

Sól ziemi czarnej
Sól ziemi czarnej

Polska, 1969
Gatunek: obyczajowy / historyczny
Scenariusz: Kazimierz Kutz
Reżyseria: Kazimierz Kutz
Producent: Zespól Filmowy Wektor
Obsada: Olgierd Łukaszewicz, Celina Muszi, Jan Englert, Jerzy Bińczycki, Jerzy Cnota, Wiesław Dymny
Czas trwania: 99 min
Pokazowi filmu „Sól ziemi czarnej” będzie towarzyszyć spotkanie z Robertem Talarczykiem. Po rozmowie bezpośrednio przed filmem zaprezentowany zostanie 27 minutowy film dokumentalny ŚLĄSKA OPOWIEŚĆ z 1974 roku w reż. Stanisława Janickiego. 

Sól ziemi czarnej
Wielokrotnie nagradzany pierwszy film tzw. tryptyku śląskiego z autorskim scenariuszem Kazimierza Kutza, zdjęciami Wiesława Zdorta i muzyką Wojciecha Kilara. Osadzona w realiach II Powstania Śląskiego poetycka, pełna liryzmu i subtelnego humoru filmowa ballada o siedmiu braciach Basistach biorących udział w walkach o przyłączenie Śląska do Polski. Kutz, tworząc tu „artystyczną mitologię” swojej rodzinnej ziemi, powołał do życia obrazy, które do dziś kształtują zbiorowe wyobrażenie o Śląsku i jego mieszkańcach.

Śląska opowieść (1974, 27 min)
Film dokumentalny przedstawiający sylwetkę reżysera. Bohater towarzyszy ekipie telewizyjnej w odwiedzaniu miejsc związanych z jego dzieciństwem i młodością. W filmie wykorzystano fragmenty filmów, fotografie przyszłego twórcy z lat dzieciństwa, młodzieńczych oraz fotosy z planów filmowych.

Bilety w cenach 14 i 12 zł do nabycia w kasie Kina Kosmos oraz na stronie filmowa.net

............................................................................................................................................... 

Pokaz w ramach wydarzenia Rok z Kazimierzem Kutzem. Pełna retrospektywa filmów.
lista seansów dostępna tutaj

Odbywająca się w ramach wydarzenia „Rok z Kazimierzem Kutzem" pełna retrospektywa filmów reżysera to cykl spotkań z jego twórczością, podczas którego chcemy pokazać, jak bardzo unikatowy wielowymiarowy jest jej charakter. W swoich filmach Kutz objawia się zarówno jako indywidualista obdarzony błyskotliwym poczuciem humoru i potężną dawką ironii, ale także pełen wrażliwości i przenikliwości portrecista ludzkich emocji, dla którego realistyczna obserwacja staje się narzędziem wydobycia prawdy psychologicznej. Młody i niepokorny, polemizujący w swych pierwszych filmach z mistrzami i nauczycielami, poszukujący własnej drogi filmowy autsajder i idealista, w końcu – Kutz najbardziej znany, czyli powracający do rodzinnych stron poeta śląskiej ziemi.

Przegląd filmów Kazimierza Kutza pokazuje fascynujący obraz artysty i człowieka, którego dorobek na zawsze pozostanie jednym z najważniejszych i najoryginalniejszych na mapie polskiego kina. Seansom filmowym towarzyszyć będą spotkania, prelekcje filmoznawców oraz pokazy filmów dokumentalnych prezentujących sylwetkę reżysera.

Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Instytucja Filmowa SILESIA FILM