Moonlight

Moonlight
Moonlight

USA, 2016
Gatunek: dramat
Scenariusz: Barry Jenkins
Reżyseria: Barry Jenkins
Producent: A24, Plan B Entertainment, Upload Films
Obsada: Andre Holland, Trevante Rhodes, Janelle Monáe, Ashton Sanders, Alex R. Hibbert
Napisy: polskie
Czas trwania: 110 min

Film pokazywany w ramach cyklu W blasku Oscarów, więcej informacji

Prelekcję do filmu poprowadzi filmoznawczyni - Karolina Kostyra.
Bilety w cenie 14/12 złotych dostępne na stronie filmowa.net i w kasie kina.

Osiem nominacji do OSCARÓW i aż trzy statuetki!
·         Najlepszy film - nagroda!
·         Najlepsza aktorka drugoplanowa - Naomie Harris
·         Najlepszy aktor drugoplanowy - Mahershala Ali - nagroda!
·         Najlepszy scenariusz adaptowany - nagroda!
·         Reżyser – Barry Jenkins
·         Scenariusz adaptowany
·         Muzyka
·         Montaż

„Moonlight”, drugi pełnometrażowy film Barry’ego Jenkinsa, można w gruncie rzeczy opisać jako opowieść o dorastaniu ubogiego, czarnego chłopaka. Nie byłoby też błędem nazwać go filmem o narkomanii, przemocy w szkole i problemach amerykańskiego więziennictwa. Ale klasyfikacje te są zarazem tak niewystarczające, że wręcz wprowadzają w błąd. Lepiej oddać ducha i klimat tego zachwycającego filmu pisząc, że opowiada o uczeniu dziecka pływania, o gotowaniu dla starego przyjaciela, o dotyku piasku na skórze i odgłosie fal na spowitej mrokiem plaży, o pierwszych pocałunkach i rzeczach, których przyjdzie nam długo żałować.

„Moonlight”, oparty na sztuce „In Moonlight Black Boys Look Blue” Tarella Alvina McCraney’a,  jest rozbrajającym i momentami nieznośnie wręcz osobistym filmem, ale także palącym dokumentem społecznym, surowym spojrzeniem na amerykańską rzeczywistość, oraz wierszem skomponowanym ze światła, muzyki i wyrazistych ludzkich twarzy.

Jenkins w swoim dziele oszałamia wizją głęboko poruszających momentów, umiejętnością portretowania ludzi oraz nieznanej siły, która kształtuje nasze życie oraz czyni nas tym kim jesteśmy.

Ponadczasowa historia o związkach międzyludzkich i poszukiwaniu siebie. „Moonlight”  jest filmem o życiu młodego czarnego mężczyzny, poczynając od dzieciństwa w jednej z gorszych dzielnic Miami, w której próbuje odnaleźć swoje miejsce. Z jednej strony obraz życia Afroamerykanów we współczesnej Ameryce, z drugiej bardzo osobista, poetycka refleksja na temat tożsamości, rodziny, przyjaźni i miłości; genialny film pełen głębokiego współczucia i uniwersalnych prawd. Powalające, wyjątkowe dzieło Jenkinsa, wspartego przez fantastyczną aktorsko obsadę, w dogłębnie poruszający sposób ukazuje chwile, ludzi i niezbadane siły, które kształtują nasze życie i nas samych.


Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Galeria

Instytucja Filmowa SILESIA FILM