Pociąg

Pociąg

Polska, 1959
Gatunek: dramat
Reżyseria: Jerzy Kawalerowicz
Producent: Zespół Filmowy Kadr
Obsada: Leon Niemczyk, Lucyna Winnicka, Zbigniew Cybulski
Czas trwania: 93 min


Przed seansem zapraszamy na promocję książki Doroty Karaś „Cybulski. Podwójne salto” i spotkanie z autorką.

.....................................................................

Prze seansem filmu POCIĄG pokażemy także nikomu nie znany dotąd materiał dokumentalny z pogrzebu Z. Cybulskiego, który trafił do zbiorów Filmoteki Śląskiej.

W 2016 roku w ramach Home Movie Day do Filmoteki Śląskiej trafiła taśma 16mm z zapisem wydarzeń związanych z pogrzebem Zbigniewa Cybulskiego w Katowicach w 1967 roku. Nagranie zostało zrealizowane przez 2 filmowców amatorów, 16-letniego Andrzeja Bogusława Górskiego i Wiesława Warzałę, który w latach 70. był szefem Studenckiego Klubu Filmowego „Gwarek” przy Politechnice Śląskiej.

Materiał będzie można zobaczyć po raz pierwszy w poniedziałek w Rialcie (9.01, 15:00) oraz w Kosmosie:

Terminy projekcji:

19 stycznia, godz. 18:00 przed projekcją filmu MORDERCA ZOSTAWIA ŚLAD
24 stycznia, godz. 18:00 przed projekcją filmu JUTRO MEKSYK
31 stycznia, godz. 18:00, kino Kosmos (po spotkaniu z Dorotą Karaś) przed projekcją filmu POCIĄG

............................................................................................................

POCIĄG

Arcydzieło Polskiej Szkoły Filmowej i jeden z najważniejszych filmów w historii polskiego kina.

Banalna z pozoru historia staje się polem do wielu interpretacji. Jerzy udaje się w podróż pociągiem nad morze. Ponieważ zapomniał miejscówki do wagonu sypialnego, przekupuje konduktorkę, by znalazła mu wolne miejsce. Konduktorka znajduje miejsce  w przedziale, w którym według spisu oba miejsca są wolne. Podróż spędza jednak w towarzystwie pięknej blondynki Marty, która właśnie rozstała się z chłopakiem Staszkiem (w tej roli Zbigniew Cybulski), a bilet do męskiego przedziału kupiła od podróżnego.

Tak zaczyna się historia zrozumiała pod każdą szerokością geograficzną, oparta na autentycznych przeżyciach reżysera i jego podróży z Warszawy. Perfekcyjna konstrukcja scenariusza, wysmakowane kadry Jana Laskowskiego a do tego Andrzej Trzaskowski tworzy niezapomniany motyw muzyczny oparty na amerykańskim standardzie. Rola Cybulskiego wpisuje się w rys charakterologiczny postaci stworzonej jeszcze w „Popiele i diamencie”.  Nowoczesny, młody, porywczy, zbuntowany i nieszczęśliwie zakochany bohater,  tym razem odtwarzany przez Cybulskiego bez okularów.

film pokazujemy z kopii analogowej 35 mm ze zbiorów Filmoteki Śląskiej

..........................................................................

przegląd filmów z udziałem Zbigniewa Cybulskiego w 50. rocznicę śmierci

9.01 , godz. 17:30 JOWITA

10.01, godz. 18:00 KOCHAĆ

19.01, godz. 18:00 MORDERCA ZOSTAWIA ŚLAD

24.01, godz. 18:00 JUTRO MEKSYK

31.01, godz. 18:00 POCIĄG

...........................................................................

Zbigniew Cybulski urodził się 3 listopada 1927 r. we wsi Kniaże na Pokuciu, gdzie spędził dzieciństwo, przerwane w 1939 r. wybuchem wojny. Z młodszym bratem Antonim przetrwali okupację pod Warszawą, bez rodziców.

Po wojnie chłopcy zamieszkali na ziemiach odzyskanych, w Dzierżoniowie. W 1946 r. na peronie starego dworca kolejowego w Katowicach bracia Cybulscy spotkali się z rodzicami, którzy cudem odnaleźli się we Francji. Rodzina postanowiła zamieszkać na Górnym Śląsku. Początkowo pomieszkiwali u kuzynostwa w Katowicach na ul. Staromiejskiej. W 1947 r. Zbyszek Cybulski zdał w Dzierżoniowie maturę i wyjechał do Krakowa na studia, tymczasem rodzice znaleźli mieszkanie w kamienicy w Siemianowicach Śląskich, a następnie przenieśli się do Katowic na ul. Powstańców Śląskich 36 a, gdzie spędzili kolejne lata, aż do śmierci ojca Aleksandra Cybulskiego w 1965 r. Następnym adresem rodziny Cybulskich został plac Grunwaldzki na Koszutce - z mieszkania rozciągał się widok na kino Kosmos. Dziś na placu stoi popiersie aktora, odsłonięte w 2004 r. w Galerii Artystów.

Zbigniew Cybulski często wracał do Katowic, do rodziców i brata. Tutaj odpoczywał i czerpał energię do pracy. Tutaj też po tragicznej śmierci w 1967 r. został pochowany. Na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza znajduje się rodzinny grób Cybulskich, w którym obok aktora spoczywają jego rodzice. W Katowicach znajdują się także inne miejsca przypominające aktora: ul. Zbigniewa Cybulskiego w Ligocie czy sala kinowa Miejskiego Domu Kultury "Południe" w Kostuchnie, nazwana Salą Kinową im. Zbigniewa Cybulskiego.


Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Instytucja Filmowa SILESIA FILM