Jutro Meksyk

Jutro Meksyk

Polska, 1966
Gatunek: obyczajowy/sportowy
Reżyseria: Aleksander Ścibor-Rylski
Producent: Zespół Filmowy Rytm
Obsada: Zbigniew Cybulski, Joanna Szczerbic, Teresa Szmigielówna
Czas trwania: 89 min


Przed seansem pokażemy nikomu nie znanym dotąd materiał dokumentalny z pogrzebu Z. Cybulskiego, który trafił do zbiorów Filmoteki Śląskiej.

W 2016 roku w ramach Home Movie Day do Filmoteki Śląskiej trafiła taśma 16mm z zapisem wydarzeń związanych z pogrzebem Zbigniewa Cybulskiego w Katowicach w 1967 roku. Nagranie zostało zrealizowane przez 2 filmowców amatorów, 16-letniego Andrzeja Bogusława Górskiego i Wiesława Warzałę, który w latach 70. był szefem Studenckiego Klubu Filmowego „Gwarek” przy Politechnice Śląskiej. Film trwa ok 7 min.

Materiał będzie można zobaczyć po raz pierwszy w poniedziałek w Rialcie (9.01, 15:00) oraz w Kosmosie:

Terminy projekcji:

19 stycznia, godz. 18:00 przed projekcją filmu MORDERCA ZOSTAWIA ŚLAD
24 stycznia, godz. 18:00 przed projekcją filmu JUTRO MEKSYK
31 stycznia, godz. 18:00, kino Kosmos (po spotkaniu z Dorotą Karaś) przed projekcją filmu POCIĄG

..................................................................................................................................................

JUTRO MEKSYK

„Sport i ryzyko, upór i poświęcenie” - tak reklamowano film psychologiczny, w którym Cybulski gra człowieka po przejściach.

To były trener kadry olimpijskiej skoczków do wody, który zostaje pozbawiony prawa do wykonywania zawodu. Trafia na prowincję, gdzie prowadzi szkółkę dla dzieci. Poznaje tam Majkę, w której odkrywa wielki talent. Narzuca jej morderczy trening. Tymczasem Majka poznaje jego byłego wychowanka, który w momencie decydującego skoku uległ wypadkowi i został kaleką.

Sport jest tylko otoczką  gdyż tak naprawdę jest to opowieść o ludzkich postawach i wyborach. Warto prześledzić ów pojedynek charakterów. Ona ładna, młoda, wysportowana, sympatyczna. On - zmęczony, cyniczny, trudny, niemłody, ale wciąż pełen pasji.

..........................................................................

przegląd filmów z udziałem Zbigniewa Cybulskiego w 50. rocznicę śmierci

9.01 , godz. 17:30 JOWITA

10.01, godz. 18:00 KOCHAĆ

19.01, godz. 18:00 MORDERCA ZOSTAWIA ŚLAD

24.01, godz. 18:00 JUTRO MEKSYK

31.01, godz. 18:00 POCIĄG

Przeglądowi towarzyszyć będą spotkania ze współpracownikami aktora oraz promocja książki Doroty Karaś „Cybulski. Podwójne salto” (31.01 godz. 18:00 – przed seansem filmu „Pociąg”).

...........................................................................

Zbigniew Cybulski urodził się 3 listopada 1927 r. we wsi Kniaże na Pokuciu, gdzie spędził dzieciństwo, przerwane w 1939 r. wybuchem wojny. Z młodszym bratem Antonim przetrwali okupację pod Warszawą, bez rodziców.

Po wojnie chłopcy zamieszkali na ziemiach odzyskanych, w Dzierżoniowie. W 1946 r. na peronie starego dworca kolejowego w Katowicach bracia Cybulscy spotkali się z rodzicami, którzy cudem odnaleźli się we Francji. Rodzina postanowiła zamieszkać na Górnym Śląsku. Początkowo pomieszkiwali u kuzynostwa w Katowicach na ul. Staromiejskiej. W 1947 r. Zbyszek Cybulski zdał w Dzierżoniowie maturę i wyjechał do Krakowa na studia, tymczasem rodzice znaleźli mieszkanie w kamienicy w Siemianowicach Śląskich, a następnie przenieśli się do Katowic na ul. Powstańców Śląskich 36 a, gdzie spędzili kolejne lata, aż do śmierci ojca Aleksandra Cybulskiego w 1965 r. Następnym adresem rodziny Cybulskich został plac Grunwaldzki na Koszutce - z mieszkania rozciągał się widok na kino Kosmos. Dziś na placu stoi popiersie aktora, odsłonięte w 2004 r. w Galerii Artystów.

Zbigniew Cybulski często wracał do Katowic, do rodziców i brata. Tutaj odpoczywał i czerpał energię do pracy. Tutaj też po tragicznej śmierci w 1967 r. został pochowany. Na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza znajduje się rodzinny grób Cybulskich, w którym obok aktora spoczywają jego rodzice. W Katowicach znajdują się także inne miejsca przypominające aktora: ul. Zbigniewa Cybulskiego w Ligocie czy sala kinowa Miejskiego Domu Kultury "Południe" w Kostuchnie, nazwana Salą Kinową im. Zbigniewa Cybulskiego.


Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Instytucja Filmowa SILESIA FILM