Morderca zostawia ślad | CZWARTEK Z KRYMINAŁEM

Morderca zostawia ślad | CZWARTEK Z KRYMINAŁEM

Polska, 1964
Gatunek: kryminał
Reżyseria: Aleksander Ścibor-Rylski
Producent: Zespół Filmowy Rytm
Obsada: Tadeusz Schmidt, Zbigniew Cybulski, Władysław Kowalski, Krystyna Mikołajewska
Czas trwania: 85 min
Przed seansem pokażemy nikomu nie znany dotąd materiał dokumentalny z pogrzebu Z. Cybulskiego, który trafił do zbiorów Filmoteki Śląskiej.

W 2016 roku w ramach Home Movie Day do Filmoteki Śląskiej trafiła taśma 16mm z zapisem wydarzeń związanych z pogrzebem Zbigniewa Cybulskiego w Katowicach w 1967 roku. Nagranie zostało zrealizowane przez 2 filmowców amatorów, 16-letniego Andrzeja Bogusława Górskiego i Wiesława Warzałę, który w latach 70. był szefem Studenckiego Klubu Filmowego „Gwarek” przy Politechnice Śląskiej. Film trwa ok 7 min.

Materiał będzie można zobaczyć po raz pierwszy w poniedziałek w Rialcie (9.01, 15:00) oraz w Kosmosie:

Terminy projekcji:

19 stycznia, godz. 18:00 przed projekcją filmu MORDERCA ZOSTAWIA ŚLAD
24 stycznia, godz. 18:00 przed projekcją filmu JUTRO MEKSYK
31 stycznia, godz. 18:00, kino Kosmos (po spotkaniu z Dorotą Karaś) przed projekcją filmu POCIĄG

.......................................................................

MORDERCA ZOSTAWIA ŚLAD

Polski film kryminalny rozgrywający się w realiach końca II wojny światowej.

W filmie ostatnią swoją rolę zagrał Zbigniew Cybulski, który zmarł tragicznie we Wrocławiu przed ukończeniem filmu. W trakcie postsynchronizacji postaci granej przez Cybulskiego głosu użyczył już Tadeusz Łomnicki.

Niedługo przed wkroczeniem wojsk polskich partyzanci zabezpieczają budynek gestapo w miasteczku. Jest tam m.in. ważna kartoteka konfidentów. Wkrótce kartoteka ginie, a człowiek jej pilnujący zostaje zamordowany. Morderca jeszcze nie opuścił budynku, więc rozpoczynają się poszukiwania przestępcy i kartoteki.

Intryga goni intrygę, a cień podejrzeń pada na coraz to nowych bohaterów.

..........................................................................

przegląd filmów z udziałem Zbigniewa Cybulskiego w 50. rocznicę śmierci

9.01 , godz. 17:30 JOWITA

10.01, godz. 18:00 KOCHAĆ

19.01, godz. 18:00 MORDERCA ZOSTAWIA ŚLAD

24.01, godz. 18:00 JUTRO MEKSYK

31.01, godz. 18:00 POCIĄG

Przeglądowi towarzyszyć będą spotkania ze współpracownikami aktora oraz promocja książki Doroty Karaś „Cybulski. Podwójne salto” (31.01 godz. 18:00 – przed seansem filmu „Pociąg”).

...........................................................................

Zbigniew Cybulski urodził się 3 listopada 1927 r. we wsi Kniaże na Pokuciu, gdzie spędził dzieciństwo, przerwane w 1939 r. wybuchem wojny. Z młodszym bratem Antonim przetrwali okupację pod Warszawą, bez rodziców.

Po wojnie chłopcy zamieszkali na ziemiach odzyskanych, w Dzierżoniowie. W 1946 r. na peronie starego dworca kolejowego w Katowicach bracia Cybulscy spotkali się z rodzicami, którzy cudem odnaleźli się we Francji. Rodzina postanowiła zamieszkać na Górnym Śląsku. Początkowo pomieszkiwali u kuzynostwa w Katowicach na ul. Staromiejskiej. W 1947 r. Zbyszek Cybulski zdał w Dzierżoniowie maturę i wyjechał do Krakowa na studia, tymczasem rodzice znaleźli mieszkanie w kamienicy w Siemianowicach Śląskich, a następnie przenieśli się do Katowic na ul. Powstańców Śląskich 36 a, gdzie spędzili kolejne lata, aż do śmierci ojca Aleksandra Cybulskiego w 1965 r. Następnym adresem rodziny Cybulskich został plac Grunwaldzki na Koszutce - z mieszkania rozciągał się widok na kino Kosmos. Dziś na placu stoi popiersie aktora, odsłonięte w 2004 r. w Galerii Artystów.

Zbigniew Cybulski często wracał do Katowic, do rodziców i brata. Tutaj odpoczywał i czerpał energię do pracy. Tutaj też po tragicznej śmierci w 1967 r. został pochowany. Na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza znajduje się rodzinny grób Cybulskich, w którym obok aktora spoczywają jego rodzice. W Katowicach znajdują się także inne miejsca przypominające aktora: ul. Zbigniewa Cybulskiego w Ligocie czy sala kinowa Miejskiego Domu Kultury "Południe" w Kostuchnie, nazwana Salą Kinową im. Zbigniewa Cybulskiego.

Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Instytucja Filmowa SILESIA FILM