25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy

25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy
25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy

Polska, 2020
Scenariusz: Andrzej Gołda
Reżyseria: Jan Holoubek
Producent: TVN (produced by) Polski Instytut Sztuki Filmowej (co-financed by)
Obsada: Agata Kulesza (Teresa Klemańska), Piotr Trojan (Tomasz Komenda), Dariusz Chojnacki (Remigiusz Korejwo), Łukasz Lewandowski (Prokurator Tomankiewicz) i Bartosz Bielenia (Krzysiek Pyzior).
Czas trwania: 112 min

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" - debiut reżyserski Jana Holoubka - to poruszający dramat sensacyjny, oparty na prawdziwych wydarzeniach, którymi żyła cała Polska. To fabularna opowieść o życiu Tomasza Komendy - młodego mężczyzny niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia za gwałt i zabójstwo nastolatki. Twórcy filmu podejmują próbę znalezienia odpowiedzi na do dziś nurtujące wszystkich pytania. Jak to mogło się wydarzyć? Dlaczego niewinny człowiek musiał aż 18 lat czekać w celi na sprawiedliwość?

Tomasz Komenda miał 23 lata, kiedy jego normalne życie zostało brutalnie przerwane. Z dnia na dzień został zatrzymany, wtrącony do więzienia i oskarżony o morderstwo. Kolejne ekspertyzy potwierdziły jego udział w zbrodni, a wszelkie dowody działały na jego niekorzyść. Przez blisko dwie dekady uwięzienia był bity, zastraszany, upokarzany i zdany tylko na siebie. W końcu, po 18 latach odsiadki, na jego drodze pojawili się prokuratorzy i policjant, którzy postanowili odkryć prawdę stojącą za zagadkową sprawą zatrzymanego.

Historia Tomasza Komendy była tematem głośnego, wyróżnionego nagrodą MediaTory reportażu TVN Grzegorza Głuszaka. Według badań przeprowadzonych przez Wirtualną Polskę o sprawie niesłusznie osadzonego w więzieniu mężczyzny usłyszało aż 89 % Polaków i do dziś uchodzi ona za jedną z najbardziej niechlubnych kart w dziejach polskiego sądownictwa. "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" to poruszająca opowieść o niezłomności ludzkiego ducha, wytrwałości oraz sile, jaka tkwi w rodzinie. Pełna napięcia i mocnych, wyrazistych postaci historia, stworzona według najlepszych zachodnich wzorców. Pokazująca nieznane wątki i rzucająca nowe światło na wydarzenia, które doprowadziły do skazania i uniewinnienia Komendy.


>

Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Galeria

25-lat-niewinnosci-Sprawa-Tomka-Komendy-Foto-Robert-Palka-7--kopia
25-lat-niewinnosci-Sprawa-Tomka-Komendy-Foto-Robert-Palka-6--kopia
25-lat-niewinnosci-Sprawa-Tomka-Komendy-Foto-Robert-Palka-5--kopia
25-lat-niewinnosci-Sprawa-Tomka-Komendy-Foto-Robert-Palka-4--kopia
25-lat-niewinnosci-Sprawa-Tomka-Komendy-Foto-Robert-Palka-3--kopia
25-lat-niewinnosci-Sprawa-Tomka-Komendy-Foto-Robert-Palka-1--kopia

Instytucja Filmowa SILESIA FILM