Szron

Szron
Šerkšnas / Frost

Litwa, Francja, Ukraina, Polska, 2017
Scenariusz: Šarūnas Bartas, Anna Cohen-Yanay
Reżyseria: Sharunas Bartas
Obsada: Mantas Janciauskas, Andrzej Chyra, Lyja Maknaviciute, Vanessa Paradis
Czas trwania: 120 min
Dwójka młodych Litwinów, Rokas i Inga, zostaje wolontariuszami, którzy z konwojem pomocy humanitarnej jadą z Litwy na Ukrainę. Po drodze ich plany ulegają zmianie. Przez Polskę i zachodnią Ukrainę wkraczają w śnieżne tereny Donbasu, wiedzeni ciekawością zbliżają się do linii frontu, by tam na własnej skórze poczuć niebezpieczeństwo wojny. Szron, który miał premierę na festiwalu w Cannes w sekcji Quinzaine des Réalisateurs, zbudowany jest z elementów doskonale znanych wielbicielom autorskiej koncepcji kina Šarūnasa Bartasa. Ten minimalistyczny film drogi opiera się na dramaturgicznym ascetyzmie, naturalistycznych, monochromatycznych obrazach i powolnej narracji. Oszczędna warstwa emocjonalna kryje mocną, uniwersalną wymowę. O zupełnie niewidowiskowym cierpieniu i okrucieństwie wojny, ponurych ludziach w nią uwikłanych, wyniszczonych i smutnych pejzażach. Szron to francusko-litewsko-ukraińska koprodukcja, w którą włączyła się także Polska. Na drugim planie litewskim aktorom towarzyszą m.in. francuska aktorka Vanessa Paradis i Andrzej Chyra oraz naturszczycy - biorący udział w działaniach wojennych żołnierze i obserwujący sytuację na froncie dziennikarze, w tle wybrzmiewa niepokojąca muzyka Pawła Mykietyna. Szron reprezentuje Litwę w oscarowym wyścigu.

Film Bartasa odsłania aktualny obraz ukraińskiej rzeczywistości - mówiły polskie koproducentki, Maria Blicharska i Monika Sajko-Gradowska. - Šarūnas Bartas zawsze poszukuje prawdy, niezależnie od tego jak trudne i brutalne są emocje, które jej towarzyszą. Ten film ukształtowały spotkania z ludźmi z terenu objętego konfliktem, na ekranie pojawiają się prawdziwi żołnierze walczący w Donbasie i improwizowane przez nich dialogi.

Po pokazie filmu w Cannes Luc Chessel napisał na łamach "Liberation": "Chciałoby się zdradzić zakończenie filmu. Wszyscy powiedzą wam, że ostatnie dwadzieścia minut jest rewelacyjne."Szron został entuzjastycznie przyjęty przez francuski dziennik "Le Monde": "Vanessa Paradis jest absolutnie fantastyczna w roli dojrzałej kobiety, która podczas nocnej rozmowy zwierza się młodemu Rokasowi z miłosnych rozterek." - pisał Jacques Mandelbaum. Reakcje prasy podsumował słynny francuski krytyk Jean-Michel Frodon, stwierdzając: "Nakręcony z piękną dokumentalną intensywnością, nowy film autora Niewielu nas jest jak na razie najmocniejszym punktem festiwalu."

MFF Cannes 2017 - La Quinzaine des Réalisateurs

Dystrybucja w Polsce: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty


Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Instytucja Filmowa SILESIA FILM