Tom of Finland

Tom of Finland
Tom of Finland

Finlandia, Szwecja, Dania, Niemcy, USA, 2017
Gatunek: dramat, biograficzny
Scenariusz: Aleksi Bardy
Reżyseria: Dome Karukoski
Obsada: Jakob Oftebro, Pekka Strang, Troy T. Scott
Czas trwania: 115 min
Oficjalny kandydat Finlandii do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Zdobywca Nagrody krytyków FIPRESCI na MFF w Göteborgu, nominowany do Nagrody Jury na MFF w Tribece.

Filmowa biografia jednej z najważniejszych postaci kultury gejowskiej XX wieku.

Fiński rysownik, Touko Laaksonen, wraca z frontu II Wojny Światowej do rodzimych Helsinek. W tym czasie Finlandia, jak i wiele innych europejskich krajów, ogarnięta jest falą homofobii i represji wobec gejów. Nie mogąc realizować swoich pragnień, Touko szuka wolności w sztuce. Tak powstają pierwsze homoerotyczne rysunki przedstawiające muskularnych mężczyzn w skórach i opiętych jeansach. Mimo usilnych prób, nie udaje się opublikować jego prac w żadnym magazynie. Dopiero wyjazd do USA otwiera Touko drogę do szerokiej publiczności. Tak rodzi się „Tom of Finland”, symbol pokolenia gejowskiej rewolucji.

Dome Karukoski, reżyser filmu: „To historia mężczyzny, który wyprzedził swoje czasy, stając odważnie naprzeciw światu, który zwalczał jego prawo do bycia sobą – homoseksualnym mężczyzną z homoseksualnymi fantazjami. Losy Toma pokazują, że jedna osoba może mieć ogromny wpływ na rzeczywistość, nawet przy pomocy ołówka. Ten film jest portretem wyjątkowego artysty i historią miłosną. Touko Laaksonen przeżył swoje życie w niezwykły sposób i warto pokazać to światu.”


Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Instytucja Filmowa SILESIA FILM