Obchody 50. rocznicy śmierci Zbigniewa Cybulskiego

Obchody 50. rocznicy śmierci Zbigniewa Cybulskiego

Instytucja Filmowa „Silesia Film” wspólnie z Urzędem Miasta Katowice i MDK „Południe” zaprasza na Obchody 50. rocznicy śmierci Zbigniewa Cybulskiego.
Wezmą w nich udział przyjaciele, znajomi i współpracownicy Zbigniewa Cybulskiego, którzy spotkali się z nim na filmowym planie – m.in. Daniel Olbrychski, Barbara Krafftówna, Iga Cembrzyńska, Jacek Fedorowicz i Alfred „Alfa” Andrys.

Program obchodów 50. rocznicy śmierci Zbigniewa Cybulskiego:

godz. 13:30
Cmentarz przy ul. H. Sienkiewicza w Katowicach
ZŁOŻENIE KWIATÓW I WSPÓLNA MODLITWA PRZY GROBIE
Uroczystość poprowadzi ksiądz Tomasz Jaklewicz. Wezmą w niej udział oficjalni goście, przedstawiciele władz lokalnych oraz poczty sztandarowe katowickich szkół. Romuald Ardanowski zaśpiewa utwór Czesława Niemena Dziwny jest ten świat.

godz. 15:00
Kinoteatr Rialto, ul. Św. Jana 24, Katowice
Spotkanie wspomnieniowe z przyjaciółmi, znajomymi i współpracownikami Zbigniewa Cybulskiego. Udział wezmą m.in. Daniel Olbrychski (Jowita, 1967), Barbara Krafftówna (Szyfry, 1966; Rękopis znaleziony w Saragossie, 1964; Ich dzień powszedni, 1963; Jak być kochaną, 1962; Arlekinada 1961; Popiół i diament, 1958), Iga Cembrzyńska (Jowita, 1967; Salto, 1965; Rękopis znaleziony w Saragossie, 1964), Jacek Fedorowicz (Do widzenia, do jutra…, 1960) oraz Alfred „Alfa” Andrys i Bartosz Gelner.

POKAZ FILMU: KATOWICE ZBYSZKA CYBULSKIEGO
reż. Wojciech Sarnowicz, prod. Antena Górnośląska Polska 2003, 35 min.
Film przywołujący temat dwóch pogrzebów. Po tragicznej śmierci aktora ówczesne władze za wszelką cenę nie chciały dopuścić do pogrzebu katolickiego - ceremonia miała mieć charakter świecki, na co z kolei nie wyrażała zgody rodzina Cybulskiego. W efekcie… pogrzeby były dwa. Jeden z nich stał się ogromną manifestacją.

godz. 17.30
Kino Kosmos, ul. Sokolska 66, Katowice
POKAZ FILMU JOWITA
reż. Janusz Morgenstern, prod. ZF Syrena, Polska 1967, 91 min.
Projekcja filmu odbędzie się w kinie Kosmos – tym samym, jakie widziane było z okien mieszkania rodziców Cybulskiego w czasie, gdy mieszkali przy Placu Grunwaldzkim na katowickiej Koszutce.
Pokaz inauguruje przegląd filmów z udziałem Zbigniewa Cybulskiego, który będzie miał miejsce w kinie „Kosmos” do 31 stycznia 2017 (10.01, godz. 18:00 Kochać; 19.01, godz. 18:00 Morderca zostawia ślad; 24.01, godz. 18:00 Jutro Meksyk, 31.01, godz. 18:00 Pociąg). Przeglądowi towarzyszyć będą spotkania ze współpracownikami aktora oraz promocja książki Doroty Karaś Cybulski. Podwójne salto.
___________________

Zbigniew Cybulski urodził się 3 listopada 1927 r. we wsi Kniaże na Pokuciu, gdzie spędził dzieciństwo, przerwane w 1939 r. wybuchem wojny. Z młodszym bratem Antonim przetrwali okupację pod Warszawą, bez rodziców. Po wojnie chłopcy zamieszkali na ziemiach odzyskanych, w Dzierżoniowie. W 1946 r. na peronie starego dworca kolejowego w Katowicach bracia Cybulscy spotkają się z rodzicami, którzy cudem odnaleźli się we Francji. Rodzina postanawia zamieszkać na Górnym Śląsku. Początkowo pomieszkują u kuzynostwa w Katowicach na ul. Staromiejskiej. W 1947 r. Zbyszek Cybulski zdaje w Dzierżoniowie maturę i wyjeżdża do Krakowa na studia, tymczasem rodzice znajdują mieszkanie w kamienicy w Siemianowicach Śląskich, a następnie przenoszą się do Katowic na ul. Powstańców Śląskich 36 a, gdzie spędzają kolejne lata, aż do śmierci ojca Aleksandra Cybulskiego w 1965 r. Następnym adresem rodziny Cybulskich zostaje plac Grunwaldzki na Koszutce - z mieszkania rozciąga się widok na kino Kosmos. Dziś na placu stoi popiersie aktora, odsłonięte w 2004 r. w Galerii Artystów.

Zbigniew Cybulski często wracał do Katowic, do rodziców i brata. Tutaj odpoczywał i czerpał energię do pracy. Tutaj też po tragicznej śmierci w 1967 r. został pochowany. Na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza znajduje się rodzinny grób Cybulskich, w którym obok aktora spoczywają jego rodzice. W Katowicach znajdują się także inne miejsca przypominające aktora: ul. Zbigniewa Cybulskiego w Ligocie czy sala kinowa Miejskiego Domu Kultury "Południe" w Kostuchnie, nazwana Salą Kinową im. Zbigniewa Cybulskiego.

Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Instytucja Filmowa SILESIA FILM