19. MDAG SUSAN SONTAG: Elementarz Piny Bausch + Czekając na Godota w… Sarajewie

19. MDAG SUSAN SONTAG: Elementarz Piny Bausch + Czekając na Godota w… Sarajewie
A Primer for Pina + Waiting for Godot... in Sarajevo

Wielka Brytania / UK + Francja / France, 1984
Reżyseria: Jolyon Wimhurst, Susan Sontag / Nicole Stéphane, Susan Sontag
Obsada:
Czas trwania: 61 min
Wprowadzenie do filmów Susan Sontag poprowadzi Adrian Chorębała – menadżer galerii ASP w Katowicach Rondo Sztuki, kurator, na co dzień pracujący z obrazami wizualnymi, prywatnie wielki fan Susan Sontag.

Elementarz Piny Bausch
(A Primer for Pina)

Wielka Brytania / UK, 1984, 28 min

Reżyseria / Directed by: Jolyon Wimhurst, Susan Sontag

Producent / Producer: Jolyon Wimhurst

Produkcja / Production: City Documentaries Production

Susan Sontag jako erudytka i krytyczka w filmie współtworzonym z Jolyonem Wimhurstem jest idealną przewodniczką po sztuce Piny Bausch. To ona prowadzi narrację, podkreślając w twórczości jednej z najbardziej rozpoznawalnych i najbardziej wpływowych tancerek i choreografek XX wieku wątki feministyczne, tradycję niemieckiego ekspresjonizmu i związki z Wagnerem. Postać Sontag nieustannie wchodzi w dialog i interakcje z Bausch i jej otoczeniem, dzięki czemu poznajemy także amerykańską eseistkę. Charakterystyczna dla filmu forma kolażu, stworzonego przez Jolyona Wimhursta, stanowi integralny element opowieści.

“A Primer for Pina" is a sort of video profile of Bausch's art, with Sontag as the on-screen narrator and extensive intercutting to Bausch and her company in rehearsal and performance. Jolyon Wimhurst has structured the piece using collage technique that itself helps prepare the viewer for Bausch's multilayered stagecraft and choreography -- the form of the video is one with its message.

..............................................................................................

Czekając na Godota... w Sarajewie (Waiting for Godot... in Sarajevo)

Francja / France, 1993, 26 min

Reżyseria / Directed by: Nicole Stéphane, Susan Sontag

Zdjęcia / Cinematography by: Vaugham Smith, Richard Parry

Producent / Producer: Nicole Stéphane, Pierre Bergé

Produkcja / Production: Woods Communications

Wybrane festiwale i nagrody / Selected festivals and awards: 2021 – MFF  Jihlava / Jihlava IFF

W 1993 roku Susan Sontag zdecydowała się na wyjazd do Sarajewa w odpowiedzi na sugestię swojego syna Davida Rieffa, który przebywał w mieście jako korespondent, relacjonując wojnę. Amerykańska intelektualistka zgodziła się wyreżyserować sztukę „Czekając na Godota” Samuela Becketta w odpowiedzi na zaproszenie Harrisa Pasovica, urodzonego w Sarajewie dyrektora jednego z miejscowych teatrów. Sontag chciała zbudować analogię między bohaterami sztuki Becketta a mieszkańcami Sarajewa, czekającymi na wyzwolenie. Minimalistyczna scenografia sztuki miała oddać atmosferę panującą w oblężonym mieście. Film przybliża tamte wydarzenia. Jest antywojennym gestem i hołdem złożonym mieszkańcom Sarajewa.
Początkowa krytyka przedsięwzięcia Sontag, wytykająca  podejmowanie działań artystycznych w sytuacji kryzysu humanitarnego, była przez nią odpierana argumentami głoszącymi, że spektakl przynosił nadzieję i dawał możliwość ekspresji emocji spowodowanych zagrożeniem życia. Sontag otrzymała ostatecznie honorowe obywatelstwo miasta. Po ponad miesiącu wolontariackiej pracy nad spektaklem, powracała do Sarajewa łącznie dziewięć razy, udowadniając jego mieszkańcom, że jej motywacją nie było szukanie rozgłosu. Sontag jest nie tylko współreżyserką filmu, ale także jego bohaterką, uwiecznioną przez jej ówczesną partnerkę Nicole Stéphane, która zdecydowała się zrealizować film.

In April 1993 Susan Sontag travelled to Sarajevo for the first time to visit her son David Rieff who was living in the besieged city and working as a correspondent for US magazines. She returned in mid-July of the same year to stage Samuel Beckett’s play at the “Pozoriste Mladih” (Youth Theater).

..............................................................................................
Ceny biletów:

19 zł - bilet normalny
16 zł - bilet ulgowy
13 zł - bilet na film sekcji OKI DOKI

..............................................................................................

KUP KARNET NA 19. MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY!

UWAGA! W sprzedaży dostępne jeszcze ostatnie KARNETY w cenie 150 zł.

Przy zakupie karnetu prosimy o przesłanie imienia, nazwiska oraz zdjęcia na adres kasa@swiatowid.katowice.pl

..............................................................................................

Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Instytucja Filmowa SILESIA FILM