19. MDAG: Terytorium

19. MDAG: Terytorium
The Territory

Brazylia, Dania, USA / Brasil, Denmark, USA, 2022
Reżyseria: Alex Pritz
Obsada:
Czas trwania: 86 min
Terytorium (The Territory) 

Brazylia, Dania, USA / Brasil, Denmark, USA, 2022, 86 min

Reżyseria / Directed by: Alex Pritz

Zdjęcia / Cinematography by: Alex Pritz, Tangai Uru-eu-wau-wau

Producent / Producer: Darren Aronofsky, Sigrid Dyekjær, Lizzie Gillett, Will N. Miller

Produkcja / Production: Protozoa Pictures, Real Lava,  Documist, Passion Pictures

Wybrane festiwale i nagrody / Selected festivals and awards: 2022 – FF Sundance: Nagroda Specjalna Jury, Naroda Publiczności / Sundance FF: Special Jury Award, Audience Award

Pasjonujący dokumentalny thriller przenosi nas do serca brazylijskiej Amazonii, gdzie reżyser przez trzy lata towarzyszy plemieniu Uru-eu-wau-wau w walce o ziemię i przetrwanie. W latach 80. XX wieku żyło ich tysiące, dziś pozostało niespełna 200 osób. Po śmierci jednego z przedstawicieli starszyzny, na barkach 18-letniego Bitate leży walka o przeżycie grupy, której terytorium otoczone jest przez osadników, farmerów i poszukiwaczy cennych minerałów. Wszyscy chcą jednego – wykarczować puszczę. Ich sojuszniczką w tej nierównej walce jest Neidinha, aktywistka, która od 20 lat walczy o ich przetrwanie, pomimo gróźb kierowanych pod jej adresem. Reżyser dzieli się kamerą z bohaterami, wnosząc do filmu autentyzm i podnosząc temperaturę emocji. Kamera obserwuje też drugą stronę puszczy – tych, którzy zachęceni przez brazylijskiego prezydenta Bolsonaro, nie robią sobie nic z zakazów karczowania i wstępu na terytorium rezerwatu. Czują się jak osadnicy w westernach. Budują nowe życie. Jesteśmy świadkami walki o przetrwanie i przyszłość małej grupy ludzi i jednocześnie całej planety. Agresja podsycana jest agresją. Gdy w starciach ginie jeden z przywódców plemienia, jego członkowie palą nielegalnie zbudowane domy osadników. Nie ma już z kim rozmawiać o pokoju i przestrzeganiu prawa. Liczba wtargnięć osadników na terytoria zajmowane przez plemiona podwoiła się w Brazylii w 2021 roku, jak czytamy w napisach końcowych filmu, który okazuje się rozpaczliwym krzykiem wzywającym nas do opamiętania. Jednym z producentów filmu jest Darren Aronofsky (reż. „Czarny łabędź”, „Requiem dla snu”).

”The Territory” focuses on the tireless fight of the Indigenous Uru-eu-wau-wau people against the encroaching deforestation brought by illegal loggers and an association of non-native farmers in the Brazilian Amazon. The film draws audiences deep into the Uru-eu-wau-wau community, while delivering unprecedented access to the other side of the conflict as loggers illegitimately clear land and a network of desperate farmers rally together, readying to colonize the protected rainforest. Darren Aronofsky (“The Black Swan”, “Requiem for a Dream”) is one of the film’s producers. 


..............................................................................................
Ceny biletów:

19 zł - bilet normalny
16 zł - bilet ulgowy
13 zł - bilet na film sekcji OKI DOKI

..............................................................................................

KUP KARNET NA 19. MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY!

UWAGA! W sprzedaży dostępne jeszcze ostatnie KARNETY w cenie 150 zł.

Przy zakupie karnetu prosimy o przesłanie imienia, nazwiska oraz zdjęcia na adres kasa@swiatowid.katowice.pl

..............................................................................................

Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Instytucja Filmowa SILESIA FILM