Rialto DOCumentalnie - „Chwała królowej”

Rialto DOCumentalnie - „Chwała królowej”
Glory to the Queen

Austria / Gruzja / Serbia, 2020
Gatunek: dokumentalny
Reżyseria: Tatia Skhirtladze, Anna Khazaradze
Obsada: Nona Gaprindashvili, Nana Alexandria, Maia Chiburdanidze i Nana Ioseliani
Czas trwania: 82 min
Serdecznie zapraszamy naszych widzów na nowy cykl filmowy, w ramach którego będziemy pokazywać najlepsze filmy dokumentalne opisujące ważne zjawiska, postacie oraz wydarzenia, które zaistniały w naszej przestrzeni społecznej.
Takim fenomenem są naszym zdaniem… szachy. Międzynarodowe sukcesy katowickiego szachisty Jana Krzysztofa Dudy i ogromna popularność serialu Gambit królowej sprawiły, że to właśnie szachowe rozgrywki stały się obiektem zainteresowania szerszej publiczności.
Nie brakowało w przeszłości pojedynków, których znaczenie wykraczało daleko poza środowisko wielbicieli tej dyscypliny sportu, wystarczy przypomnieć pojedynki o mistrzostwo świata między Bobbym Fisherem i Borysem Spasskim czy pomiędzy Anatolijem Karpowem i Garrim Kasaprowem.

18 grudnia o 19.30 zaprosimy Państwa na projekcję filmu dokumentalnego Chwała królowej opowiadającego historię czterech legendarnych szachistek z Gruzji, które podczas zimnej wojny zrewolucjonizowały szachy kobiet na całym świecie i stały się radzieckimi ikonami emancypacji kobiet. Nona Gaprindashvili, Nana Alexandria, Maia Chiburdanidze i Nana Ioseliani - cztery legendarne szachistki z Gruzji, których życiowe zmagania (nie tylko z szachowymi przeciwnikami) stały się tematem tego niezwykłego dokumentu.
Specjalnym gościem pokazu będzie Arcymistrz Zurab Azmaiparaszwili - Prezydent Europejskiej Unii Szachowej, który wprowadzi widzów w tematykę filmu.


Chwała królowej, reż. T. Skhirtladze, A. Khazaradze, Austria, Gruzja, Serbia, 2020, 82 min

Ich historie są w stanie przyćmić nawet serial „Gambit królowej”. Nona Gaprindashvili, Nana Alexandria, Maia Chiburdanidze i Nana Ioseliani to cztery legendarne szachistki z Gruzji, które podczas zimnej wojny zrewolucjonizowały szachy kobiet na całym świecie i stały się radzieckimi ikonami emancypacji kobiet. Film portretuje ich obecne życie, jednocześnie odkrywając ich olbrzymie dziedzictwo. Chociaż grały razem w drużynie olimpijskiej ZSRR, były również dla siebie trudnymi przeciwniczkami, a przy wspólnym stole nie siedziały od ponad ćwierć wieku.

Film ukazuje ich ponowne spotkanie, przywołując wspólną historię, wspomnienia, a także odsłaniając wiele różnic. Widzimy, jak wygrywały i przegrywały na szachownicy oraz w życiu. Duet reżyserski dokumentuje, jak walka kobiet o niezależność i ich bunt przeciwko patriarchalnemu systemowi odbijają się echem w ich biografiach.

-----------------------

Bilety: 19 zł (normalny), 16 zł (ulgowy)

Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Instytucja Filmowa SILESIA FILM