40 rocznica wprowadzenia stanu wojennego: Żeby nie było śladów + spotkanie

40 rocznica wprowadzenia stanu wojennego: Żeby nie było śladów + spotkanie
Żeby nie było śladów

Polska, 2021
Scenariusz: Kaja Krawczyk-Wnuk
Reżyseria: Jan P. Matuszyński
Producent: Aurum Film
Obsada: Tomasz Ziętek, Mateusz Górski, Sandra Korzeniak,
Napisy: polska wersja językowa
Czas trwania: 160 min
Przed seansem zapraszamy na spotkanie z Robertem Ciupą*, dyrektorem Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, który opowie o historii stanu wojennego oraz o nowej wystawie w 40. rocznicę pacyfikacji strajku w kopalni „Wujek”.

Rutynowe zatrzymanie w centrum Warszawy, które zakończyło się tragedią. Zbrodnia, która poruszyła cały naród. W maju 1983 roku władze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej zaangażowały cały swój aparat państwowy – Służbę Bezpieczeństwa, milicję, media, prokuraturę i sądy, aby za wszelką cenę i w majestacie prawa uchronić winnych śmierci Grzegorza Przemyka od jakichkolwiek konsekwencji.

Film fabularny „Żeby nie było śladów” oparty jest o wątki zawarte w bestsellerowym, nagrodzonym Literacką Nagrodą NIKE reportażu Cezarego Łazarewicza „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”. Reżyserem jest Jan P. Matuszyński – twórca obsypanej na całym świecie nagrodami „Ostatniej Rodziny” i serialu „Król”.

Polska, 1983 roku. W kraju wciąż obowiązuje, mimo zawieszenia, wprowadzony przez komunistyczne władze stan wojenny, mający na celu zduszenie solidarnościowej opozycji. 12 maja Grzegorz Przemyk, syn opozycyjnej poetki Barbary Sadowskiej, zostaje zatrzymany i ciężko pobity przez patrol milicyjny. Przemyk umiera po dwóch dniach agonii. Jedynym świadkiem śmiertelnego pobicia jest jeden z kolegów Grzegorza, Jurek Popiel, który decyduje się walczyć o sprawiedliwość i złożyć obciążające milicjantów zeznania.


..............................................

*Robert Ciupa – historyk, dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, członek redakcji półrocznika „CzasyPismo”, autor i współautor artykułów naukowych i publikacji popularnonaukowych, obejmujących tematyką najnowszą historię Polski m.in.: "Szpiegowski arsenał bezpieki" (2011), "Kultura niezależna w Kościele" (2011), "Marzenia z betonu" (2014), "Tarnogórska Solidarność 1980-1981" (2011), "Wujek ’81. Strajk i pacyfikacja" (2016), "Wujek '81. Relacje", wybór i opracowanie, (2018). Autor wystaw historycznych.

.............................................

Nowa wystawa Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności w 40. rocznicę pacyfikacji strajku w kopalni „Wujek”

Dokładnie w 40. rocznicę pacyfikacji strajku w kopalni „Wujek”, 16 grudnia 2021 r. w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach zostanie uruchomiona wystawa stała. Najważniejszym elementem nowoczesnej i multimedialnej wystawy będzie część dotycząca strajku w kopalni „Wujek” w stanie wojennym.

Wystawa wypełni trzy poziomy zabytkowego dawnego magazynu odzieżowego górników z „Wujka”. Z rampy tego budynku padły strzały do strajkujących i to na niej ustawili się funkcjonariusze plutonu specjalnego ZOMO, którzy otwarli ogień do górników zgromadzonych na placu przed kotłownią.

W sumie ekspozycja zajmie ponad 1100 metrów kwadratowych. Wyjątkową częścią ekspozycji jest czołg T-55, taki sam jak te, które brały udział w pacyfikacji kopalni.

Na wystawie będą prezentowane również tematy związane z działalnością „Solidarności” i opozycji antykomunistycznej na Górnym Śląsku w latach 1978-1989, w szerokim kontekście społeczno-politycznym powojennej Polski.

Więcej: https://scwis.pl/wystawa-stala/

Gdzie i kiedy...

Wybierz jedną z emisji poniżej, aby dokonać zakupu lub rezerwacji.

Kino Kosmos, Katowice

Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Galeria

e374e6ae2af5805be1763bebe52c
z27370172VZeby-nie-bylo-sladow
000CSJF9ON8544B6-C116-F4

Instytucja Filmowa SILESIA FILM