Ściana cieni

Ściana cieni
The Wall of Shadows

Polska, Niemcy, Szwajcaria, 2020
Gatunek: dokumentalny
Scenariusz: Eliza Kubarska, Piotr Rosołowski
Reżyseria: Eliza Kubarska
Producent: Braidmade Films
Obsada: Jomdoe Sherpa, Dawa Tenzing Sherpa, Ngada Sherpa, Marcin Tomaszewski i Dmitriy Golovchenko.
Napisy: polskie
Czas trwania: 90 min
We wschodnim Nepalu znajduje się jedna z ostatnich świętych gór Szerpów, Kumbhakarna, nazwana tak na cześć mitycznego giganta, który przez pół roku spał, a potem w wielkim głodzie pożerał wszystko, co stanęło mu na drodze. Ochroną świętego oblicza Kumbhakarny zajmują się buddyjscy mnisi i Szerpowie z wioski u podnóża góry. Tymczasem w zachodnim świecie Khumbakarna znana jest jako Jannu i słynie z niezdobytej wschodniej ściany, jednego z najtrudniejszych wyzwań we współczesnym alpinizmie. Jannu sięga niemal ośmiu tysięcy metrów. Akcja filmu rozpoczyna się w wiosce Kambachen (4 000 metrów n.p.m.), gdzie trzyosobowa rodzina Szerpów mieszka w jednej izbie. Ojciec rodziny, Nada, od lat pracuje jako tragarz wysokościowy na wyprawach. To ich jedyne źródło dochodu.

Nada ma na swoim koncie dziewięciokrotne zdobycie Everestu, dwa razy był na szczycie Kanczendzongi (trzecim najwyższym szczycie świata) oraz kilka razy na Czo Oju. Jego żona Dżumdo też od czasu do czasu dorabia, nosząc ciężkie pakunki alpinistów i turystów. Ich kilkunastoletni syn Dawa chce zostać lekarzem, jednak koszty szkoły medycznej znacznie przekraczają możliwości rodziców. Jeśli nie znajdą sposobu na jej finansowanie, chłopiec będzie musiał, tak jak oni, asystować wyprawom himalajskim. Pewnego dnia Nada dostaje propozycję pracy jako tragarz w wyprawie na świętą Kumbhakarnę. Jeśli się zgodzi, będzie to oznaczało złamanie tabu i narażenie się na gniew bogów. Ale ta wyprawa to również szansa na zarobienie pieniędzy na edukację Dawy.

Film "Ściana cieni" został laureatem Nagrody Publiczności Województwa Śląskiego podczas 17. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity.Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Galeria

mdagff-2020---THE-WALL-OF-SHADOWS---Stills-1065023
mdagff-2020---THE-WALL-OF-SHADOWS---Stills-1065022
mdagff-2020---THE-WALL-OF-SHADOWS---Stills-1065031
mdagff-2020---THE-WALL-OF-SHADOWS---Stills-1065021
mdagff-2020---THE-WALL-OF-SHADOWS---Stills-1065027
mdagff-2020---THE-WALL-OF-SHADOWS---Stills-1065028
mdagff-2020---THE-WALL-OF-SHADOWS---Stills-1065020
mdagff-2020---THE-WALL-OF-SHADOWS---Stills-1065032

Instytucja Filmowa SILESIA FILM