Aleksander Ford urodzony na początku dwudziestego stulecia w biednej żydowskiej rodzinie, w wieku 24 lat został uznany za najzdolniejszego twórcę filmowego i największą nadzieję polskiej kinematografii. Po wojnie stał się najbardziej wpływową osobą polskiego, tworzonego na nowo, przemysłu filmowego. Elegant, światowiec, milczący i tajemniczy u jednych wzbudzał strach, u innych podziw. Był synonimem filmowego profesjonalizmu, człowiekiem, któremu wielu twórców zawdzięczało swoje artystyczne sukcesy, ale i którego wielu obwiniało o zawodowe niepowodzenia i upadek kariery. Postać tyleż kontrowersyjna i intrygująca, co tragiczna.
Dzisiaj, przy okazji premiery znakomitej książki związanej z jego postacią – Ford. Reżyser Michała Danielewicza – przypominamy najważniejsze powojenne filmy Forda, bez których historia polskiej kinematografii byłaby niepełna.
11 listopada | poniedziałek | 18.00 | Kino Kosmos
„Krzyżacy”, reż. Aleksander Ford, Polska 1960 | 166 min
Adaptacja powieści Henryka Sienkiewicza, uznawana za pierwszą polską superprodukcję z rekordową widownią sięgającą 32 milionów widzów. Film-symbol, którego premiera odbyła się w 550. rocznicę bitwy grunwaldzkiej, a zakrojone na niespotykaną wcześniej skalę działania promocyjne obejmowały radio, telewizję, rewizję badań historycznych. Sam film zachwycał epickim rozmachem, drobiazgowym opracowaniem scenograficznym i nowoczesnymi efektami specjalnymi.
Film Forda koncentruje się na losach Juranda ze Spychowa i jego córki Danusi oraz Zbyszka z Bogdańca i jego wuja, Maćko. Losy bohaterów splatają się ze sobą w burzliwym czasie konfliktu polsko-krzyżackiego, którego finałem będzie legendarna Bitwa pod Grunwaldem.
Film prezentowany w odrestaurowanej wersji cyfrowej
