Krzyżacy

Krzyżacy
Krzyżacy

Polska, 1960
Scenariusz: Jerzy Stefan Stawiński, Aleksander Ford
Reżyseria: Aleksander Ford
Producent: Zespół Filmowy Studio
Obsada: Urszula Modrzyńska, Grażyna Staniszewska, Andrzej Szalawski, Henryk Borowski, Aleksander Fogiel, Mieczysław Kalenik
Czas trwania: 166 min
ALEKSANDER FORD. REŻYSER

Aleksander Ford urodzony na początku dwudziestego stulecia w biednej żydowskiej rodzinie, w wieku 24 lat został uznany za najzdolniejszego twórcę filmowego i największą nadzieję polskiej kinematografii. Po wojnie stał się najbardziej wpływową osobą polskiego, tworzonego na nowo, przemysłu filmowego. Elegant, światowiec, milczący i tajemniczy u jednych wzbudzał strach, u innych podziw. Był synonimem filmowego profesjonalizmu, człowiekiem, któremu wielu twórców zawdzięczało swoje artystyczne sukcesy, ale i którego wielu obwiniało o zawodowe niepowodzenia i upadek kariery. Postać tyleż kontrowersyjna i intrygująca, co tragiczna.

Dzisiaj, przy okazji premiery znakomitej książki związanej z jego postacią – Ford. Reżyser Michała Danielewicza – przypominamy najważniejsze powojenne filmy Forda, bez których historia polskiej kinematografii byłaby niepełna.


11 listopada | poniedziałek | 18.00 | Kino Kosmos

„Krzyżacy”, reż. Aleksander Ford, Polska 1960 | 166 min

Adaptacja powieści Henryka Sienkiewicza, uznawana za pierwszą polską superprodukcję z rekordową widownią sięgającą 32 milionów widzów. Film-symbol, którego premiera odbyła się w 550. rocznicę bitwy grunwaldzkiej, a zakrojone na niespotykaną wcześniej skalę działania promocyjne obejmowały radio, telewizję, rewizję badań historycznych. Sam film zachwycał epickim rozmachem, drobiazgowym opracowaniem scenograficznym i nowoczesnymi efektami specjalnymi.

Film Forda koncentruje się na losach Juranda ze Spychowa i jego córki Danusi oraz Zbyszka z Bogdańca i jego wuja, Maćko. Losy bohaterów splatają się ze sobą w burzliwym czasie konfliktu polsko-krzyżackiego, którego finałem będzie legendarna Bitwa pod Grunwaldem.

Film prezentowany w odrestaurowanej wersji cyfrowej

Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Galeria

Instytucja Filmowa SILESIA FILM