16. MDAG: Duch Bauhausu + Spotkanie z architektem Ryszardem Nakoniecznym

16. MDAG: Duch Bauhausu + Spotkanie z architektem Ryszardem Nakoniecznym
Vom Bauen der Zukunft –100 Jahre Bauhaus

Niemcy, 2018
Reżyseria: Niels Bolbrinker, Thomas Tielsch
Obsada:
Czas trwania: 90 min
Spotkanie z architektem Ryszardem Nakoniecznym

Partner: Rondo Sztuki, Geszeft

co nam pozostało z Bauhausu? W jaki sposób architekt i projektant w duchu Bauhausu mogą zmieniać dzisiaj rzeczywistość? Czy inspiracja tym kierunkiem w dzisiejszych czasach przynosi efekty zgodne z doktrynami głoszonymi przez Waltera Gropiusa i kontynuatorów jego myśli?

Wybrane festiwale i nagrody: 2018 – MFF Monachium

OPIS FILMU: 


Film opisuje porywającą historię Bauhausu: projektu, jego porażki i późniejszego powrotu społecznej utopii. Opowiada też historię współczesnych artystów, naukowców i architektów, którzy w analizach obecnych wyzwań odnoszą się do dorobku Bauhausu. W ten sposób historia tej niezrealizowanej architektonicznej utopii z wieloma ekscytującymi nawiązaniami otwiera się przed nami, jednocześnie zadając tak ważne w dzisiejszych czasach pytania: jak chcemy żyć i w którą stronę zmierzamy?

W rozmowie udział wezmą:

dr inż. arch., Ryszard Nakonieczny  
Mieszkaniec Katowic, absolwent i pracownik Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach na stanowisku adiunkta w Katedrze Teorii Projektowania i Historii Architektury, współautor i redaktor książek na temat architektury. Zajmuje się historią architektury współczesnej oraz ochroną dziedzictwa kultury najnowszej.

 

Szymon Bik
Teoretyk kultury i projektant graficzny, specjalizujący się w historii i filozofii typografii. Ukończył studia międzywydziałowe na Uniwersytecie Śląskim, gościnnie uczęszczając na ASP w Katowicach. Lubi niecodzienne tematy, łączyć dziedziny i patrzeć na rzeczy z drugiej strony; pisał między innymi o historii typografii, filozofii kolekcjonowania czy modernistycznej architekturze. Obecnie projektuje i zbiera materiały do doktoratu na temat percepcji form literniczych.

 

Moderacja:  Adrian Chorębała, kurator, menadżer Galerii ASP w Katowicach Rondo Sztuki, wraz z Michałem Kubieńcem pomysłodawca i organizator programu Sto lat Bauhaus, który odbędzie się jesienią 2019 w Katowicach.


Czym tak naprawdę był Bauhaus? Radykalną artystyczną utopią, czy raczej ruchem, który wciąż wpływa na nasze życie i otaczający świat? Film przedstawia fascynującą historię powstałego 100 lat temu innowacyjnego nurtu w sztuce, a także wyrosłe z niego współczesne społeczne i artystyczne projekty. Mimo upływu lat nadal silnie się z nim wiążą, bo Bauhaus okazuje się dziś ważniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Nie chodziło w nim przecież nigdy o sam proces twórczy, o sztukę dla sztuki. Forma miała wynikać z funkcji, a najbardziej liczyło się ulepszanie świata właśnie za pomocą sztuki i architektury –łączenie w jedno sztuki, rzemiosła i technologii.

W filmie poznajemy nie tylko historię Bauhausu, ale także jego bogate i zróżnicowane dziedzictwo. Przejawia się ono dziś w rozmaitych projektach. Obserwujemy artystów, naukowców i architektów świadomie odnoszących się do Bauhausu jako aktualnej idei, która pomimo upływu czasu nie straciła na atrakcyjności. Co więcej, okazuje się obecnie nadzwyczaj inspirująca. Charakterystyczna dla Bauhausu synteza wyobraźni i struktury, bogactwa i prostoty są ważnymi elementami kultury i życia codziennego XX i XXI w. Czerpią od niej projektanci Apple’a i współcześni architekci. Twórcy filmu prezentują wizjonerskie idee Bauhausu, jego współczesne konteksty i zadają zawsze aktualne pytania: jak chcemy żyć i dokąd zmierzamy?


100 years ago, a radical artistic utopia was born in a small German town – one whose principles continue to influence our world today. A synthesis of free imagination and strict structure, enrichment and simplification, light and clarity. Bauhaus was one of the most significant contributions to culture and everyday life in the 20th century and many still draw inspiration from it, from Apple designers to architecture's avant-garde. The Cross-Media Project „Bauhaus Spirit” opens up Bauhaus history, with its exciting potential for cross-pollination on a global and interdisciplinary scale, while asking: how do we want to live, where do we want to go?

.............................................................................................................................
ceny biletów:

18 zł – bilet normalny
15 zł – cena biletu przy jednorazowym zakupie co najmniej 6 biletów na dowolne seanse festiwalowe dostępne w Rilacie, Światowidzie oraz Kosmosie – zniżka dostępna tylko w kasach kin
12 zł – bilety dla seniorów, za okazaniem legitymacji
12 zł – dla grup zorganizowanych, powyżej 10 osób – zniżka dostępna tylko w kasach kin
Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Instytucja Filmowa SILESIA FILM