Bergman Island

Bergman Island

Szwecja, 2006
Gatunek: dokumentalny
Reżyseria: Marie Nyreröd
Producent: Svensk Filmindustri
Czas trwania: 84 min

dokumentalny / English friendly


Na zakończenie rocznej retrospektywy poświęconej Ingmarowi Bergmanowi, zorganizowanej w 100. rocznicę urodzin reżysera, zaprezentujemy jeden z najciekawszych portretów twórcy.
Cztery lata przed śmiercią Ingmar Bergman spotkał się ze szwedzką dokumentalistką Marie Nyreröd w swoim domu na ukochanej wyspie Fårö, aby porozmawiać o pracy, obsesjach i lękach oraz nieustającej pasji artystycznej. Reżyser wraca pamięcią do najważniejszych osób, chwil i olśnień, które nie tylko odegrały ważną rolę w życiu twórcy, ale także znalazły swoje odbicie w zrealizowanych przez niego dziełach. Bergman ze szczerością opowiada o funkcjonowaniu na granicy dwóch światów: rzeczywistego i wyimaginowanego. Spotkaniu bohatera filmu i reżyserki towarzyszy kamera, która spokojnym rytmem snuje się po odosobnionym domu twórcy, topografii wyspy, wydobywając magiczną aurę miejsca, w którym Bergman zrealizował najwybitniejsze swoje filmy i gdzie ostatecznie postanowił zamieszkać.
U schyłku życia reżysera Nyreröd tworzy fascynujący obraz artysty, który zmienił historię sztuki filmowej. Opowieść ta ma swój początek w 1926 roku, kiedy ośmioletni Ingmar Bergman oddaje bratu całą swoją kolekcję małych żołnierzyków w zamian za projektor, który zachowa aż do śmierci.
 
Prelekcja: Mariusz Ciszewski

Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Instytucja Filmowa SILESIA FILM