Styks

Styks
Styx

Niemcy, Austria, 2018
Reżyseria: Wolfgang Fischer
Obsada: Susanne Wolf, Gedion Oduor Wekesa, Kelvin Mutuku Ndinda
Czas trwania: 94 min
Pokazy festiwalowe: Berlinale 2018, Hong Kong 2018, Stambuł 2018, Ankara 2018, Valletta 2018.

Nagrody i wyróżnienia: Nagroda Heinera Carowa i Jury Ekumenicznego Berlinale 2018 (Panorama) Nagroda Europa Cinemas Label.

Rike jest lekarką pracującą w pogotowiu ratunkowym. Poznajemy ją podczas udzielania pomocy poszkodowanym w wypadku samochodowym, a chwilę później widzimy, jak planuje swój urlop i przygotowuje się do wypłynięcia w morze. Jako samotna żeglarka wyrusza z Gibraltaru na położoną u wybrzeży Afryki tropikalną Wyspę Wniebowstąpienia. Podczas rejsu jachtem obserwujemy silną, pewną siebie, doskonale przygotowaną do wyprawy i sprawnie zmagającą się z żywiołem podróżniczkę. Pewnego dnia bohaterka budzi się po sztormie, wychodzi z kajuty i widzi przed sobą, w stosunkowo niewielkiej odległości, stary kuter wypełniony uchodźcami, który ugrzązł na morzu. Znajdujący się na nim ludzie są wyczerpani i potrzebują pilnie pomocy. Rike wzywa ją przez radio. Choć obowiązkiem wszystkich jednostek pływających i straży przybrzeżnej jest ratowanie rozbitków, wszyscy odmawiają jakiegokolwiek wsparcia. Sytuacja staje się jeszcze bardziej dramatyczna, gdy jednemu z pasażerów afrykańskiego kutra udaje się dopłynąć do jachtu Rike. Kiedy opatrzony i nakarmiony przez lekarkę nabierze sił, błaga ją, aby pomogła ludziom na statku, wśród których są też jego bliscy. Kobieta podejmuje kolejną próbę wezwania kogoś na ratunek.

Skromny, rozgrywający się przede wszystkim w warstwie wizualnej film, ze znakomitymi zdjęciami Benedicta Neuenfelsa, stawia odwieczne pytanie o postawę jednostki wobec rozgrywającej się na jego oczach tragedii i o granice indywidualnej odpowiedzialności za udzielenie pomocy potrzebującym bądź jej odmowę.

Wolfgang Fischer urodził się w 1970 roku w Wiedniu. W latach 1990 – 1995 studiował psychologię i malarstwo na Uniwersytecie w Wiedniu. Studia z dziedziny filmu i wideoartu kontynuował w Akademii Sztuk Pięknych w Düsseldorfie oraz w Akademi Sztuki Mediów w Kolonii. Zadebiutował w 2009 roku filmem Was Du nicht siehst. Kolejnymi obrazami były: The Bear z 2013 roku i Styx.


Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Instytucja Filmowa SILESIA FILM