Onirica. Psie pole | reż. Lech Majewski, Polska 2013, 98 min
Ojciec orze supermarket wołami, pług rozrywa kafelki; dziewczyna w bikini kusi bohatera na ośnieżonym stoku Matterhornu; Niagara spada na ołtarz katedry oraz las pełen zmarłych - to wizje Adama, poety, który w wypadku samochodowym stracił najbliższego przyjaciela i swoją ukochaną.
W tężejącej atmosferze na dramat osobisty nakłada się tragedia narodu. Jest rok 2010 - „rok biblijny” w Polsce: powodzie, pożary, osuwająca się ziemia, katastrofa samolotu prezydenckiego wraz z 96. osobami na pokładzie
i wulkaniczna chmura na niebie.
Adam porzuca pracę wykładowcy literatury symbolicznej na uczelni i zostaje kasjerem w supermarkecie. Ale tak naprawdę chce tylko spać, uciekając od bolesnej rzeczywistości. Jedyną lekturą tego mrocznego czasu staje się "Boska Komedia" Dantego. I to jej fragmenty nadają sens codzienności...
W październiku i listopadzie zapraszamy na obchody 10-lecia Śląskiego Funduszu Filmowego. Zaprezentujemy 10 wybranych filmów dofinansowanych przez fundusz, spotkamy się z ich twórcami i porozmawiamy o filmowym potencjale naszego regionu.
Każdy film realizowany w naszym regionie przynosi wymierne korzyści dla województwa, jednak nieocenioną wartością pozostającą na miejscu po każdej wyjeżdżającej stąd ekipie filmowej jest sama promocja Śląska. Zrealizowane w naszym regionie filmy pokazują widzom na całym świecie jak różnorodne potrafi być województwo śląskie, gdzie w ciągu jednego dnia zdjęciowego nakręcić można sceny plażowe, górskie i podwodne.
W ciągu 10 lat działalności funduszu sprowadziliśmy do polskich kin ponad 4 miliony widzów, którzy zobaczyli powstałe dzięki nam filmy. Poprzez pracę Śląskiego Funduszu Filmowego i Silesia Film Commission nasz region został zauważony przez filmowców i stał się dla nich atrakcyjny. Z roku na rok powstaje tu coraz więcej bardziej prestiżowych produkcji.
W repertuarze jaki zaprezentujemy znalazło się 6 wyjątkowych filmów dokumentalnych i 4 fabuły. Przez dekadę byliśmy świadkami zmian w sposobie opowiadania w polskim kinie oraz sposobie myślenia o samej Polsce. Nie możemy sie doczekać, aby skonfrontować nasze przemyślenia z widzami.
W programie znajdziemy dokument Konrada Szołajskiego Dobra zmiana, opowiadający o legedzie Jerzego Kukuczki Jurek, eksperymentalną Operę o Polsce
Piotra Stasika, zachwycającą charyzmą swoich postaci Grube, nagrodzony Europejską Nagrodą Filmową Kongres” z Robin Wright w roli głównej, najnowszy film Lecha Majewskiego Onirica. Psie pole, nagradzany na festiwalach Jestem mordercą”, przybliżający jazzową karierę Mikołaja Trzaski Ucho wewnętrzne, w końcu historię o lokalnej legendzie rapu Jesteś Bogiem czy napisane przez dzieci Nowe legendy miejskie. Śląsk.