Wybitni jazzmani wystąpili w filmie z 2016 roku, opowiadając o istocie improwizacji w muzyce. Tego wieczoru będziemy mogli posłuchać trio na żywo na scenie Kinoteatru Rialto, gdzie jazzmani zaprezentują materiał z nowego albumu zatytułowanego Open Containers. Projekt “Górczyński/Trzaska/Vandermark“ to trio instrumentów saksofonowo-klarnetowe, wykorzystujące oryginalne brzmienia saksofonu barytonowego, klarnetu basowego i klarnetu kontrabasowego. Nietypowe zestawienie instrumentów pozwolą na uzyskanie interesujących brzmień a tym samym stworzenie nowej jakości w muzyce improwizowanej.
Zespół wystąpi w składzie:
Michał Górczyński - klarnet basowy, klarnet kontrabasowy
Mikołaj Trzaska - klarnet basowy, saksofon barytonowy i altowy
Ken Vandermark - klarnet B, klarnet basowy, saksofon tenorowy
Po koncercie zapraszamy na projekcję filmu Ucho wewnętrzne
Ucho wewnętrzne, reż. M. Gubała, S. Uliasz, Polska 2016. 74 min.
Historia człowieka, który rzucił studia plastyczne i zaryzykował, aby spełnić swoje prawdziwe marzenie: grać na saksofonie. Nazywa się Mikołaj Trzaska.
Dziś współpracuje z muzykami z całego świata i artystami różnych proweniencji. Obserwujemy, jak przemierza obraną przez siebie ścieżkę i stopniowo odkrywa swoje możliwości i ograniczenia. Towarzyszymy mu podczas pracy, spotkań i inspirujących rozmów w gronie przyjaciół, takich jak Andrzej Stasiuk. Kreatywny background Trzaski naznaczyło także jego żydowskie pochodzenie oraz związek z ojcem, również artystą, co buduję dodatkową warstwę filmu, już bogatego w narracje. Formalna strona filmu podporządkowana jest jednak muzyce i jej zmiennym, nierzadko połamanym rytmom. Kluczowe w filmie są inspirowane improwizacjami Trzaski partie animowane, stworzone przez Marcina Podolca - ilustratora, autora komiksów i reżysera.
[opis festiwalowy]
W październiku i listopadzie zapraszamy na obchody 10-lecia Śląskiego Funduszu Filmowego. Zaprezentujemy 10 wybranych filmów dofinansowanych przez fundusz, spotkamy się z ich twórcami i porozmawiamy o filmowym potencjale naszego regionu.
Każdy film realizowany w naszym regionie przynosi wymierne korzyści dla województwa, jednak nieocenioną wartością pozostającą na miejscu po każdej wyjeżdżającej stąd ekipie filmowej jest sama promocja Śląska. Zrealizowane w naszym regionie filmy pokazują widzom na całym świecie jak różnorodne potrafi być województwo śląskie, gdzie w ciągu jednego dnia zdjęciowego nakręcić można sceny plażowe, górskie i podwodne.
W ciągu 10 lat działalności funduszu sprowadziliśmy do polskich kin ponad 4 miliony widzów, którzy zobaczyli powstałe dzięki nam filmy. Poprzez pracę Śląskiego Funduszu Filmowego i Silesia Film Commission nasz region został zauważony przez filmowców i stał się dla nich atrakcyjny. Z roku na rok powstaje tu coraz więcej bardziej prestiżowych produkcji.
W repertuarze jaki zaprezentujemy znalazło się 6 wyjątkowych filmów dokumentalnych i 4 fabuły. Przez dekadę byliśmy świadkami zmian w sposobie opowiadania w polskim kinie oraz sposobie myślenia o samej Polsce. Nie możemy sie doczekać, aby skonfrontować nasze przemyślenia z widzami.
W programie znajdziemy dokument Konrada Szołajskiego Dobra zmiana, opowiadający o legedzie Jerzego Kukuczki Jurek, eksperymentalną Operę o Polsce
Piotra Stasika, zachwycającą charyzmą swoich postaci Grube, nagrodzony Europejską Nagrodą Filmową Kongres” z Robin Wright w roli głównej, najnowszy film Lecha Majewskiego Onirica. Psie pole, nagradzany na festiwalach Jestem mordercą”, przybliżający jazzową karierę Mikołaja Trzaski Ucho wewnętrzne, w końcu historię o lokalnej legendzie rapu Jesteś Bogiem czy napisane przez dzieci Nowe legendy miejskie. Śląsk.