DOUBLE FEATURES: Dziedzictwo. Hereditary + Revenge

DOUBLE FEATURES: Dziedzictwo. Hereditary + Revenge
Hereditary, Revenge

USA, Francja,
Scenariusz: Ari Aster, Coralie Fargeat
Reżyseria: Ari Aster, Coralie Fargeat
Obsada: Toni Colette, Gabriel Byrne, Ann Dowd, Matilda Anna Ingrid Lutz
Napisy: polskie
Czas trwania: 234 min
DOUBLE FEATURES – POKAZY PODWÓJNE | 16 CZERWCA | SOB | 19:00

zachęcamy do przeczytania tekstu poświęconego „Revenge” autorstwa filmoznawcy Bartka Staniecko pt. „Najlepszy film akcji/thirller/horror tego roku!”: tutaj

Przedpremierowy pokaz najbardziej wyczekiwanego horroru tego sezonu prezentujemy z francuskim thrillerem. Filmy Ariego Astera i Coralie Fargeat łączy wiele. Ich twórcy to debiutanci, którzy swoimi gatunkowymi propozycjami szturmem wdarli się na światowe festiwale zyskując sympatię krytyki; "Dziedzictwo" oraz "Revenge" to dowód na to, że kino autorskie i gatunkowe potrafią świetnie iść w parze. Aster i Fargeat składają hołd swoim wielkim poprzednikom - "Dziedzictwo" to ukłon w stronę wyciszonych horrorów z "Egzorcystą" Williama Friedkina na czele; zaś reżyserka "Revenge" zna i szanuje krwawe klasyki kina eksploatacji spod znaku rape and revange, podejmuje z gatunkiem dialog, ubierając schemat w szaty XXI wieku.

Dziedzictwo. Hereditary
| reż. Ari Aster, USA 2018, 128 min

Śmierć Ellen, seniorki rodziny Grahamów, nie mogła być dla nikogo zaskoczeniem. Natomiast to co nastąpiło po niej, dla wszystkich było szokiem. Rodzina Annie, córki Ellen, wkrótce po pogrzebie zaczyna doświadczać niepokojących zjawisk. Początkowo tłumaczy je sobie żałobą i przemęczeniem, ale wkrótce zdarzenia przybierają tak tragiczny i potworny obrót, że jasnym staje się, iż na rodzinie Grahamów ciąży mroczne dziedzictwo. Co takiego wydarzyło się w życiu Ellen, że teraz zapłacić musi za to jej rodzina? Odkrycie tej prawdy nikomu nie przyniesie spokoju…
Aktorzy znani z kina art-house'owego (Toni Colette, Ann Dowd, Gabriel Byrne) wcielają się w rodzinę, która odkrywają mroczne tajemnice. Film wpisuje się do listy doskonałych debiutów młodych reżyserów w tym, zakurzonym jeszcze parę lat temu, gatunku: "The Witch", "O dziewczynie, która...", "Babadook", "Zło we mnie", "Raw", "Uciekaj". Po entuzjastycznym odbiorze na tegorocznym festiwalu Sundance zapewne jako jedyny ma szansę powtórzyć tegoroczny oskarowy sukces tego ostatniego.

Revenge (Zemsta) | reż. Coralie Fargeat, Francja 2017, 108 min

Pełnometrażowy debiut francuskiej reżyserki Coralie Fargeat zaczyna się pozornie bardzo niewinne. Ot, upojny i wypełniony rozkoszami cielesnymi wyjazd, na który przystojny i zamożny Richard zabiera swoją kochankę, typową blondwłosą piękność Jen (Matilda Lutz). Niespodziewanie do położonego na pustynnym odludziu luksusowego domu przyjeżdżają jego nie mniej bogaci i uprzywilejowani koledzy, z którymi mężczyzna zwykł wybierać się na polowania. W pewnym momencie Jen pada ofiarą ich rozbudzonych żądzy, a przerażeni i spanikowani "prawdziwi faceci" postanawiają w akcie desperacji pozbyć się jej raz na zawsze. Ich plan jednak się nie udaje, dziewczyna bowiem nie poddaje się bez walki. Rozpoczyna się krwawa jatka, pełna nagłych zwrotów akcji, napędzana przez dzikie pragnienie zemsty i odwetu za doznane krzywdy.
(opis festiwalowy, film brał udział w tegorocznym Konkursie Głównym MFF OffCamera w Krakowie)

...........................................

Poprzez DOUBLE FEATURES | POKAZY PODWÓJNE naszym celem jest stworzenie przestrzeni filmowych spotkań, w których uczestniczyć mogą prawdziwi filmowi fani, nie klasyfikujący kina na popularne i ambitne lub lepsze i gorsze. Chcemy pokazywać Wam filmy, które w jakiś sposób ze sobą "rozmawiają" i odnoszą się do siebie lub których kontekst po latach wydawać się może jeszcze bogatszy w zestawieniu z innym tytułem. Mamy nadzieję, że wyobrażone "rozmowy dwóch filmów" przełożą się na realne rozmowy wielu kinomanów.

Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Instytucja Filmowa SILESIA FILM