Zimna wojna

Zimna wojna
Zimna wojna

Polska, 2018
Gatunek: dramat
Scenariusz: Paweł Pawlikowski, Janusz Głowacki
Reżyseria: Paweł Pawlikowski
Producent: Opus Film, Apocalypso Pictures, MK2 Productions
Obsada: Tomasz Kot (Wiktor Warski), Joanna Kulig (Zula Lichoń), Borys Szyc (Lech Kaczmarek), Adam Woronowicz (Konsul) i Jeanne Balibar (Juliette).
Czas trwania: 84 min22 stycznia 2019 r. zostały ogłoszone nominacje do 91.edycji Oscarów. „ Zimna wojna” zdobyła trzy nominacje. Tytuł wyróżniono w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Doceniono również reżysera Pawła Pawlikowskiego i Łukasza Żala za zdjęcia.

Przypominamy, że film otrzymał już pięć Europejskich Nagród Filmowych w kategoriach: najlepszy film, reżyser, aktorka (Joanna Kulig), scenarzysta (Paweł Pawlikowski) i montażysta (Jarosław Kamiński).

................................................................................................

„Zimna wojna” opowiada historię trudnej miłości dwojga ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale równocześnie nie potrafią być razem. W ich role wcielają się Tomasz Kot i Joanna Kulig, którym na ekranie partnerują Agata Kulesza i Borys Szyc. Wydarzenia pokazane w „Zimnej wojnie” rozgrywają się w latach 50. i 60. XX wieku, w Polsce i budzącej się do życia Europie, a w ich tle wybrzmiewa wyjątkowa ścieżka dźwiękowa, będąca połączeniem polskiej muzyki ludowej z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku.

"Zimna wojna" została zaprezentowana w konkursie głównym na tegorocznym festiwalu w Cannes, co przypieczętowało status Pawła Pawlikowskiego, twórcy m.in. "Lata miłości" i "Idy", jako jednego z najważniejszych współczesnych twórców kina artystycznego na świecie. Film spotkał się z entuzjastycznym odbiorem (w tym 15-minutową owacją na stojąco), natychmiast stając się jednym z faworytów wyścigu po Złotą Palmę. Paweł Pawlikowski otrzymał 19 maja nagrodę dla najlepszego reżysera (Prix de la mise en scène), stając się jednocześnie pierwszym Polakiem z tym wyróżnieniem, traktowanym jako jedną z najważniejszych nagród filmowych na świecie. Reżyser jest również autorem scenariusza „Zimnej wojny”, napisał go wraz z nieżyjącym już Januszem Głowackim przy współpracy z Piotrem Borkowskim; podczas swojego wystąpienia na Gali Zamknięcia w Grand Théâtre Lumière laureat dedykował swoją nagrodę właśnie pamięci Janusza Głowackiego.

Film został wsparty ze środków Śląskiego Funduszu Filmowego, będącego części Instytucji Filmowej Silesia Film - instytucji kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

Gdzie i kiedy...

Wybierz jedną z emisji poniżej, aby dokonać zakupu lub rezerwacji.

Kinoteatr RIALTO, Katowice
Kino KOSMOS, Katowice

Legenda emisji

Kup / Rezerwuj bilet
Anulowane
Brak miejsc
Ostatnie wolne miejsca
Sprzedaż online zakończyła się

Galeria

Instytucja Filmowa SILESIA FILM